Trwa ładowanie...

"Częściowo utwardzony tłuszcz" nas truje. Jest narzędzie, które pomoże z nim walczyć

Choroby serca, miażdżyca czy nowotwory - każdą z tych chorób mogą wywoływać izomery trans. To wyjątkowo szkodliwe substancje pojawiające się w licznych produktach żywnościowych. Ich unikanie nie jest łatwe, ale pojawiło się nowe narzędzie, które może pomóc.
Share
Lista chorób wywoływana izomerami trans jest wyjątkowo długa
Lista chorób wywoływana izomerami trans jest wyjątkowo długaŹródło: 123RF
dj826yt

Izomery trans kwasów tłuszczowych nienasyconych – skomplikowane i wyjątkowo specjalistyczne określenie. Niestety wpływające na nasze życie. Są to związki chemiczne, które naturalnie występowały w wołowinie i przetworach mlecznych, ale obecnie można znaleźć w składzie wielu produktów żywnościowych. Na nasze nieszczęście są to substancje, które nie niosą ze sobą żadnych pozytywnych skutków dla organizmu, ale pomagają producentom. Podnoszą bowiem trwałość oferowanych nam produktów.

W tym samym czasie, gdy izomery pomagają producentom, przyczyniają się do powolnej wyniszczania naszego organizmu. - Badania naukowe dowodzą, że izomery trans niekorzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i powodują zaburzenia lipidowe, podnoszą ryzyko zawału serca czy udaru. Nasilają również ryzyko przewlekłych stanów zapalnych, będących z kolei podłożem do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, nowotwory złośliwe (zwłaszcza rak prostaty) czy cukrzyca typu 2. Przy dużym spożyciu izomerów trans ryzyko cukrzycy wzrasta nawet o 40 proc. Prawdopodobnie mogą także wpływać na bezpłodność, powodować zaburzenia laktacji i sprzyjać astmie oskrzelowej - ostrzega dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz.

Aby ułatwić nam unikanie tej wyjątkowo trującej substancji masowo dodawanej do produktów, IZŻ stworzył internetową bazę izomerów. Opublikowane są w niej dane o zawartości izomerów w kilku kategoriach produktów. Instytut przypomina także, że najprostszym sposobem na uniknięcie spożywania izomerów jest czytanie etykiet. Jeśli w składzie pojawia się "częściowo" utwardzony lub uwodorniony olej roślinny, możemy być pewni, że zawiera izomery i lepiej go nie zjadać.

dj826yt

Zobacz też, jak drożeć będą paliwa:

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt