Trwa ładowanie...
d1odsjk

Częstochowa perspektywiczna dla sektora usług dla biznesu

Rosnące konkurencja i nasycenie rynku pracy w usługach dla biznesu w głównych aglomeracjach powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy w tym sektorze w mniejszych ośrodkach - z zapleczem akademickim, dobrze skomunikowanym i rozpoznawalnym, jak Częstochowa.
Share
d1odsjk

To jeden z wniosków raportu "Częstochowa. Nowa lokalizacja na mapie usług biznesowych", który dla częstochowskiego magistratu przygotował ABSL (Association of Business Service Leaders - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych). Chodzi m.in. o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.

Według danych ABSL siódemka liderów usług dla biznesu w Polsce to (na podstawie wielkości zatrudnienia w branży) kolejno: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Katowice wraz z otaczającą je aglomeracją oraz Poznań. Autorzy raportu wskazują m.in., że w związku z dynamicznym rozwojem sektora w największych aglomeracjach, rośnie tam konkurencja wśród pracodawców, rynek pracy stopniowo nasyca się.

"Z tego względu korzystnym rozwiązaniem dla wielu firm może okazać się dywersyfikacja miejsc prowadzenia działalności, na przykład poprzez utworzenie jednostki wspierającej lub oddziału firmy w innym, mniejszym mieście akademickim, dobrze skomunikowanym z głównym ośrodkiem. A to szansa dla Częstochowy" - wskazał autor raportu, analityk ABSL, Janusz Górecki.

d1odsjk

Raport wskazuje m.in., że na atrakcyjność inwestycyjną w oczach firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu wpływają wysoka rozpoznawalność Częstochowy, dobrze rozwinięte zaplecze akademickie, a także infrastrukturalne. Atutem jest położenie w pobliżu jednego z głównych ośrodków usług tego typu w Polsce - aglomeracji katowickiej.

Autorzy raportu podkreślają, że co roku częstochowski rynek pracy jest zasilany przez kadry o dużym potencjale rozwoju. W sześciu tamtejszych uczelniach w ub. roku akademickim kształciło się prawie 19 tys. osób, a w 2013 r. na rynek pracy trafiło blisko 6 tys. ich absolwentów. Uczelnie te kształcą m.in. na kierunkach przydatnych dla przyszłych pracowników branży: ekonomiczno-administracyjnych, informatycznych czy inżynieryjno-technicznych.

W mieście stopniowo rośnie też rynek nowoczesnych powierzchni biurowych, który obecnie obejmuje ok. 22,5 tys. m kw. " Bliskość Katowic oraz rosnące zainteresowanie firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych mniejszymi ośrodkami miejskimi powinny być sygnałem dla deweloperów. Nowe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w nietypowych do tej pory lokalizacjach będzie stymulować rozwój rynków biurowych w tych miastach" - ocenił Mateusz Polkowski ze współpracującej z ABSL firmy JLL.

"Aktywność deweloperska w Częstochowie jest jeszcze ograniczona, aczkolwiek przewidujemy, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w mieście ulegnie pozytywnej zmianie" - dodał Polkowski.

d1odsjk

Na razie jednym z atutów Częstochowy są zdecydowanie niższe koszty wynajmu powierzchni w porównaniu do większych ośrodków w Polsce. Mniejsza konkurencja wśród pracodawców wpływa też na obniżenie poziomu rotacji pracowników i budowanie trwalszych relacji między pracodawcą i pracownikiem.

W Częstochowie działają już centra usług takich firm, jak TRW Automotive, TeleConcept, Telbridge, czy Polcall. Centrum obsługi finansowej oraz centrum inżynieryjne TRW zatrudniają już łącznie ok. 540 osób i nadal rozwijają się. Władze miasta chciałyby przyciągnąć kolejnych pracodawców z tej branży.

d1odsjk

Podziel się opinią

Share
d1odsjk
d1odsjk