Czy byki się zmobilizują?
Wobec pustego kalendarium makro oraz braku mocniejszych impulsów zewnętrznych, poniedziałkowa sesja na warszawskim rynku terminowym nie była zbyt porywającym widowiskiem.
Czerwcowa seria kontraktów terminowych rozpoczęła dzień z poziomu 2 902 pkt, zyskując 3 pkt względem piątkowego rozstrzygnięcia. Początek kwotowań przyniósł atak strony popytowej, który znalazł przełożenie na osiągniecie po godz. 9:00 dziennego maksimum na pułapie 2 913 pkt. Kolejne godziny handlu upłynęły na stopniowym osuwaniu się rynku i pomimo przejściowej walki o utrzymanie powyżej kreski, po godz. 14:00 kurs FW20M11 osiągnął dzienne minimum na poziomie 2 899 pkt. W ostatnich godzinach kupujący zwarli szyki i ostatecznie ostatni kurs dnia wypadł na poziomie 2 906 pkt, co oznacza wzrost o 0,24%. Baza na koniec dnia wynosi – 2 pkt, LOP wzrósł do 106,4 tys. pozycji. Sesyjny wolumen obrotu wyniósł zaledwie 34,4 tys. sztuk kontraktów.
Poniedziałkowa sesja nieznacznie poprawiła pozycję strony popytowej, której inicjatywa w końcówce kwotowań doprowadziła do dodatniego zamknięcia. Niewielki korpus białej świecy z dwoma relatywnie długimi cieniami wyrysowany został w zakresie wysokiego czarnego korpusu piątkowej sesji. Byki nie wykazały wystarczającej determinacji i ich presja zatrzymała się nieznacznie poniżej połowy piątkowej świecy. Istotnym oporem pozostaje również linia oporu poprowadzona po maksimach z kwietnia oraz listopada ubiegłego roku. Z drugiej strony, udana obrona SK-5, powinna znaleźć przełożenie na wsparcie byczych zapędów.
O ile przejęcie inicjatywy przez kupujących nie będzie krótkotrwałe, to pokonanie wspomnianej linii powinno znaleźć przełożenie na test maksimum hossy. Szybkie oscylatory póki co zachowują się rozbieżnie; o ile podążający bezpośrednio za rynkiem RSI wykonał zwrot na północ, to już Composite Index kontynuuje ruch w przeciwną stronę, przebijając od góry swoje średnie. Siłę popytu w podkreśla jednak zachowanie oscylatora siły trendu. ADX wciąż zyskuje na wartości, tym samym dominującym trendem średnioterminowym jest trend wzrostowy.
- Wsparcie: 2887, 2850, 2845
- Opór: 2915, 2938, 2687