Czy Cypr wyjdzie ze Strefy Euro?

Cypr w dalszym ciągu zmaga się z finansową katastrofą. Do wtorku zamknięte są banki oraz giełda. Słabe odczyty PMI dla głównych gospodarek europejskich i całej Strefy Euro. Kurs EUR/USD najniżej od listopada 2012 roku. Złoty coraz bardziej się osłabia.

Czy Cypr wyjdzie ze Strefy Euro?
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Władze obawiają się wycofania zdeponowanych na kontach środków finansowych, chociaż w zaistniałej sytuacji wydaje się to nieuniknione. Cała sytuacja jest bardzo napięta. Do poniedziałku gospodarka cypryjska ma czas na osiągnięcie kompromisu w sprawie pomocy dla banków. Jeżeli porozumienie nie zostanie wypracowane, wówczas EBC wstrzyma program Emergency Liquidity Assistance, czyli zaprzestanie dostarczać płynności, a to może skutkować bankructwem.

Cypryjskie władze przedstawiły wczoraj swoją propozycję wyciągnięcia kraju z kryzysu. W ramach tej propozycji utworzony ma zostać fundusz solidarnościowy, który zbierze kapitał od inwestorów, likwidacji ma ulec także drugi największy bank w kraju. Wprowadzony ma zostać dzienny limit wypłaty pieniędzy w wysokości 260 euro. Cypr liczy przede wszystkim na sprzedaż licencji na wydobycie gazu, który zasiliłby wspomniany fundusz. Cypryjscy parlamentarzyści nad przyjęciem nowej wersji pakietu antykryzysowego mają debatować dzisiaj. Najbliższe godziny pokażą czy Unia Europejska przyjmie taki plan “B”. Odrzucenie tego planu może spowodować wyjście Cypru ze Strefy Euro.

Zgodnie z badaniem Prime Consulting Group aż 67,3% Cypryjczyków przyjęłoby projekt wyjścia ze Strefy Euro i rozpoczęło głębszą współpracę z Rosją. Problem polega na tym, że Rosja jest coraz mniej skłonna do pomocy, ale wszystko zależy od tego co Cypr jest w stanie zaproponować. Wydaje się, że nie jest gotowy “sprzedać” się Rosji.

Wczorajszy kalendarz makroekonomiczny obfitował w ważne odczyty. Przede wszystkim warto wspomnieć o indeksach PMI dla Francji, Niemiec, Strefy Euro i USA. W przypadku Francji PMI zarówno dla usług, jak i przemysłu był gorszy od konsensusu rynkowego i w dalszym ciągu znajduje się znacznie poniżej pożądanego progu 50 pkt. Niestety jest to potwierdzenie coraz głębszej recesji i sugeruje ponad 1% spadek PKB za I kwartał 2013 r. dla tej gospodarki. Kiepskie odczyty z Francji nie są zaskoczeniem, ale słabe odczyty z Niemiec rozczarowały. W obu przypadkach indeks spadł poniżej 50 pkt i zadziwił rynki liczące na stopniową poprawę koniunktury. Podobnie sytuacja przedstawia się w Strefie Euro - PMI dla usług i przemysłu okazał się gorszy od oczekiwań.

Tak słabe dane makroekonomiczne z europejskiej gospodarki i brak kompromisu na Cyprze w dalszym ciągu osłabiają złotówkę uważaną za walutę bardziej ryzykowną niż EUR albo CHF. Wczoraj napłynęły kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Kolejka po zasiłek dla bezrobotnych skróciła się do 336 tys. przy prognozach na poziomie 342 tys. Lepszy względem poprzedniego miesiąca okazał się także PMI dla przemysłu, który w dalszym ciągu znajduje się powyżej 50 pkt.

Dziś poznamy odczyt Indeksu Instytutu Ifo z Niemiec oraz sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia dla Polski. Dane te jednak nie powinny wywołać gwałtownych reakcji, bo w tym momencie rynki patrzą przede wszystkim na Cypr.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 22.03.2013

Kurs EUR/PLN od kilku tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym o ostrym nachyleniu. Kurs dzisiaj dotarł w okolice 100% zniesienia Fibonacciego, czyli maksimum z lutego 2013. Obecnie testowany jest ten poziom, w przypadku przebicia w krótkim terminie nie ma istotnych oporów. W przypadku ruchu w dół najbliższym technicznym wsparciem jest poziom 4.1640, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 25.02.2013 do 22.03.2013

Kurs CHF/PLN poruszając się w krótkookresowym trendzie wzrostowym dotarł dziś do poziomu 3,4340, przebijając po drodze linię łączącą maksima ostatnich miesięcy. Najbliższe wsparcie to poziom 3,4220, czyli linia łącząca minima ostatnich dni. Najbliższy opór to poziom 3,4400, czyli górne ograniczenie trendu wzrostowego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.02.2013 do 22.03.2013

Kurs USD/PLN od półtora miesiąca porusza się w kanale wzrostowym, osiągając codziennie coraz to wyższe poziomy. Kurs znajduje się obecnie najwyżej od listopada 2012 roku. Wsparcie stanowi dolne ograniczenie trendu wzrostowego na poziomie 3,1950, natomiast oporem jest górne ograniczenie kanału na poziomie 3.2520.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.01.2013 do 22.03.2013

Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spadkowego wytworzył bardzo stromy trend wzrostowy. Sądząc po sile tego ruchu w najbliższych dniach możemy spodziewać się dojścia kursu aż w okolice 100% zniesienia Fibonacciego. I poziom ten, czyli 4,9850 stanowi najistotniejszy opór. Wsparcie stanowić będzie 61,8% zniesienie Fibonacciego.

Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)