Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Od dnia 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy przybywający do Turcji w celach turystycznych i tranzytowych są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wystarczy zwykły dowód osobisty, tak jak w wypadku poruszania się po Unii Europejskiej, aby przekroczyć granicę.

O przywilej dla polskich podróżnych zabiegała u władz tureckich, europejska i turecka branża turystyczna.
O przywilej dla polskich podróżnych zabiegała u władz tureckich, europejska i turecka branża turystyczna.
Źródło zdjęć: © East News
oprac. NST

Granicę Turcji możemy przekroczyć na podstawie paszportu lub ważnego dowodu osobistego. 19 kwietnia 2022 roku Turcja zniosła dla obywateli Polski obowiązek paszportowy. Nie trzeba mieć też wizy. Na takich zasadach możemy przebywać w Turcji nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni - czytamy na stronie internetowej polskiego rządu.

Dokumenty muszą być ważne przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dokąd polecimy na wakacje z Polski? To najpopularniejsze kierunki na sezon letni 2023

Od 1 stycznia 2023 r. turyści korzystający z usług noclegowych w Turcji muszą zapłacić podatek od usług noclegowych i innych usług turystycznych. Jego wysokość jest uzależniona od miejsca zakwaterowania i wynosi 2 proc. ceny noclegu. Poborem daniny zajmują się obiekty noclegowe

Kilka lat temu, aby wjechać do Turcji, konieczne było uzyskanie wizy turystycznej poprzez zakup na przejściu granicznym. Wiza była umieszczana w formie naklejki w paszporcie polskiego obywatela. Teraz wystarczy jedynie dowód osobisty. Jeśli przebywamy w Turcji i zamierzamy przedłużyć pobyt ponad 90 dni, przed upływem tego okresu należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców.

Jeśli samowolnie przekroczymy dozwolony okres pobytu, możemy zostać ukarani. Grozi nam zakaz ponownego wjazdu do Turcji przez czas określony w decyzji władz oraz kara pieniężna. Jej wysokość zależy od tego, o jak długo przekroczysz dozwolony okres pobytu w Turcji. W skrajnych przypadkach możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony, podaje portal.

Podróżowanie po kraju. Zachowaj ostrożność

Turcja jest jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków celów wakacyjnych wyjazdów, zdarzają się niej jednak groźne incydenty. W przeszłości dochodziło do ataków terrorystycznych nawet przy głównych atrakcjach w Stambule i Ankarze. Według oficjalnych informacji zamieszczonych na stronie polskiego rządu, na pograniczu z Syrią i Irakiem odbywają się działania wojskowe. Ruch na drogach kontroluje wojsko i żandarmeria – m.in. przeprowadzają kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Cudzoziemcy muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa, przykładowo w hotelu.

Turcja jest krajem muzułmańskim. Cudzoziemcy powinni więc przestrzegać określonych reguł zachowania, szczególnie gdy zwiedzają miejsca kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Kobiety, które podróżują po wschodzie Turcji, powinny mieć zasłonięte nogi i ramiona. Poruszające się samotnie kobiety mogą narazić się na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

Ze względu na zniszczenia po trzęsieniu ziemi, do którego doszło w lutym tego roku, MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do prowincji Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfa.

Źródło artykułu:WP Finanse
wakacje w turcjiprzepisywakacje 2023

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)