Trwa ładowanie...
niedziela bez handlu

Czy jutro jest niedziela handlowa? Podpowiadamy, kiedy zrobisz zakupy w lipcu

Początek miesiąca to czas zakupów przez cały weekend. Na następna taką okazję poczekamy do 29 lipca.

Share
Czy jutro jest niedziela handlowa? Podpowiadamy, kiedy zrobisz zakupy w lipcu
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
dhxu9uy

W tegorocznym lipcu wypada łącznie pięć niedziel. Trzy z nich będą niedzielami z zakazem handlu. Dwie – bez. Wypadają one jutro i na koniec miesiąca.

Niedzielami bez handlu będą te 8,15 i 22 lipca.

Nowe prawo o handlu w weekendy obowiązuje od marca tego roku. Pilnowanie jego przestrzegania okazało się wyzwaniem dla służb, a zwłaszcza dla Państwowej Inspekcji Pracy.

dhxu9uy

Urzędnicy - w przeciwieństwie do handlowców - w niehandlowe niedziele pracować muszą. Od 11 marca do 17 czerwca mieli miej wolnych weekendów, bo pilnują przestrzegania ustawy.

Przez dotychczasowych 10 niedziel bez handlu przeprowadzili ponad 8,3 tys. kontroli.

Wyniki ich pracy pokazują, że łamanie ustawy to w zasadzie margines. Dotychczas urzędnicy nałożyli 223 mandaty na łączną kwotę 240 tys. zł. Zastosowali też 145 środków oddziaływania wychowawczego, czyli pouczeń i ostrzeżeń.

Prezes Bakalland: zakaz handlu może mieć wpływ na firmy, kiedy obejmie wszystkie niedziele

Daje to więc 7 proc. przypadków, w których sklepy były otwarte wbrew prawu. Jak pisze sama inspekcja w raporcie, "kontrole wykazały wysoki stopień respektowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta".

dhxu9uy

Pod lupę urzędnicy wzięli zwłaszcza sklepy sieci Żabka. W maju inspektorzy sprawdzali, czy w dni objęte zakazem są czynne i zatrudniają pracowników. Kontrole miały sprawdzić, czy sieć wykorzystuje lukę w ustawie i powołuje się na status placówki pocztowej.

Po kontrolach, do końca maja urzędnicy skierowali 64 i przygotowali 50 kolejnych wniosków do sądu o ukaranie w związku z łamaniem ustawy.

Główny Inspektorat Pracy tłumaczy tu, że w placówkach, które trafiły do sądu, działalności pocztowej nie było albo była znikoma i to nie upoważnia sklepów do prowadzenia handlu w niedziele.

Pełny kalendarz z wykazem niedziel z zakazem handlu możesz pobrać TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy