Czy Luksemburg Leaks osłabi euro?

Wiarygodność obecnego szefa Komisji Europejskiej została silnie nadwyrężona. Luksemburg Leaks jak nazywa się obecne wydarzenia z pewnością nie ułatwi odreagowania wspólnej waluty. Dobre dane z USA ponownie umacniają dolara.

Czy Luksemburg Leaks osłabi euro?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zaufanie społeczne do nowego szefa Komisji Europejskiej gwałtownie spada. Powodem jest ujawniony proceder podpisywania przez Luksemburg indywidualnych umów podatkowych z największymi firmami świata. W efekcie płacą one całe podatki w Luksemburgu, opodatkowując tam zyski ze wszystkich oddziałów. Dlaczego tak się działo? Powodem były indywidualne bardzo niskie stawki podatkowe. W efekcie, o ile budżet tego małego kraju otrzymywał wciąż wysokie wpływy, to inne państwa w ramach umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie otrzymywały nic. O ile proceder jest legalny ze strony prawnej, o tyle jego moralna strona jest bardzo wątpliwa. Ponieważ obecny szef KE był premierem w czasach, gdy zawierano te umowy, z pewnością obciąży to jego wiarygodność. W takich warunkach jeszcze trudniej jest euro odrabiać straty wobec dolara.

W czwartek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z oczekiwaniami wskaźnik spadł do 1,5%. W USA poznaliśmy bardzo dobre dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w dalszym ciągu spada i wynosi ona obecnie już tylko 278 tysięcy tygodniowo. Dane te spowodowały gwałtowny ruch spadkowy na EUR/USD, który trwał do wieczora.

Ani EBC, ani Bank Anglii nie zmieniły stóp procentowych. Warto natomiast zwrócić uwagę, że padła deklaracja o gotowości do użycia niekonwencjonalnych środków w razie potrzeby. Mowa najprawdopodobniej o programach skupu aktywów w celu zwiększenia płynności na rynku i pobudzenia akcji kredytowej.

Rano poznaliśmy produkcję przemysłową w Niemczech. Odczyt 1,4% powinien budzić niepokój w normalnych warunkach. Patrząc jednak na to, że jest to poprawa z ujemnych poziomów, interpretacja tego wyniku jest zupełnie inna. Dane te spowodowały delikatne umacnianie się wspólnej waluty na rynkach. Warto również zwrócić uwagę na dane na temat bilansu handlowego. Pozostał on bez zmian, aczkolwiek powyżej oczekiwań rośnie zarówno import jak i eksport.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - bilans handlu zagranicznego,
14:30 - USA - stopa bezrobocia i zmiany zatrudnienia.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 07.08.2014 do 07.11.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 07.08.2014 do 07.11.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli kolejnym ruchem w górę.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 07.08.2014 do 07.11.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów było do zeszłego tygodnia ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. Kurs dotarł już znacznie wyżej, zatem poziom ten jest nieaktualny, a obecnie oporem są okolice 3,4150. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,3350, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 07.08.2014 do 07.11.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło w ostatnich dniach do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,40 zł. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)