Trwa ładowanie...

Czy niania z abonamentu zwiększy frekwencję w pracy?

Nowa usługa oferowana pracodawcom ma ograniczyć liczbę zwolnień lekarskich na opiekę nad dziećmi

Czy niania z abonamentu zwiększy frekwencję w pracy?Źródło: Thinkstock
dsowz2h
dsowz2h

Nowa usługa oferowana pracodawcom ma ograniczyć liczbę zwolnień lekarskich na opiekę nad dziećmi. Na razie w Polsce jest jedna agencja, która ją proponuje.

Dyrektorka firmy zatrudniającej opiekunki, Natalia Godlewska, mówi, że abonament jest odpowiedzią na potrzeby klientów - pracowników firm, którzy dotąd z usług opiekunek korzystali indywidualnie.

- Klienci pytali nas, czy można takie usługi zaproponować pracodawcom, zatem przygotowaliśmy oferty, aby wspomóc firmy, a tym samym pracowników - powiedziała Natalia Godlewska . Dodała że usługa jest oferowana od pół roku i cieszy się coraz większa popularnością, bo pod opieką są już tysiące osób, na które dotąd pracownicy brali zwolnienia lekarskie. Jak zaznacza, pracodawcy mają korzyści z wykupienia abonamentu dla pracowników, bo można go sfinansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, te usługi są też zwolnione z podatku VAT.

dsowz2h

Natalia Godlewska zapewnia, że rodzice, których pracodawcy wykupili abonament, zostawiają chore dziecko pod fachową opieką, ponieważ do dziecka przychodzi wykwalifikowana pielęgniarka. Jak mówi dyrektorka, agencja opieki stara się, aby do danego pracodawcy były przypisane stałe opiekunki przychodzące do konkretnych dzieci. - Często dzieje się tak że rodzic zgłaszający potrzebę opieki prosi nas o to, aby do dziecka przyjechała na przykład pani Kasia, bo dziecko tę pielęgniarkę szczególnie lubi - dodaje.

Pracująca w dużej korporacji mama 3-letniej dziewczynki przyznaje, że w przypadku dzieci szczególnie chorowitych opiekunka zapewniana przez pracodawcę mogłaby zaoszczędzić problemów firmie i pracownikowi. Sama jednak do takiej formy opieki odnosi się sceptycznie. Zaznacza, że dla starszych dzieci może jest to dobre rozwiązanie, ale małe dziecko w czasie choroby potrzebuje przede wszystkim mamy lub kogoś bliskiego, przy kim czuje się bezpiecznie. Bliskość jest tu ważniejsza niż medyczne wykształcenie pielęgniarki - zaznacza mama 3-letniej dziewczynki.

Według kodeksu pracy, pracownikom - rodzicom dzieci do czternastego roku życia przysługują dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Z kolei ustawa o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego gwarantuje pracownikom zasiłek opiekuńczy przez okres do 60 dni w roku na dziecko do 14 roku życia oraz 14 dni rocznie na dziecko starsze lub inną osobę będąca pod opieką pracownika.

MA

dsowz2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsowz2h