Trwa ładowanie...
d2jmxc7
rpo
06-12-2007 16:45

Czy pracujący emeryci powinni płacić składkę rentową?

Opłacanie składki rentowej przez emerytów,
którzy podejmują dodatkowe zatrudnienie jest niesprawiedliwe -
takie skargi wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich.

d2jmxc7
d2jmxc7

Opłacanie składki rentowej przez emerytów, którzy podejmują dodatkowe zatrudnienie, jest niesprawiedliwe - takie skargi wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Janusz Kochanowski zwrócił się w tej sprawie do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak w liście, którego kopię otrzymała PAP.

Jak wyjaśnił rzecznik, skarżący twierdzą, że opłacanie przez nich składki jest wysoce niesprawiedliwe, ponieważ będąc emerytami nie nabędą z tytułu opłacanych składek prawa do świadczeń finansowanych z funduszu rentowego, np. zasiłku pogrzebowego lub renty rodzinnej.

_ Osoby te, z racji posiadanego statusu emeryta, mają już bowiem zapewnione prawo do tych świadczeń finansowanych z funduszu rentowego _ - podkreślił Kochanowski.

d2jmxc7

Dodał, że obecnie obowiązujące rozwiązania prawne są szczególnie krzywdzące dla byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy ze względu na podjęcie dodatkowej pracy, pobierają 75 proc. świadczenia emerytalnego.

_ Osoby te, opłacając składki na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe (...) nigdy nie nabędą prawa do świadczeń z systemu powszechnego i co więcej, opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne nie dają - w przypadku tych osób - możliwości podwyższenia wysokości pobieranego świadczenia _ - zaznaczył RPO.

Kochanowski zwrócił się do minister pracy z prośbą o zajęcie w tej sprawie stanowiska, "z uwzględnieniem możliwości pozytywnego dla emerytów rozwiązania opisanego problemu".

d2jmxc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jmxc7