Czy przechodnie będą spółkami?
Projekt stwarza możliwość przekształcana zoz-ów w spółki prawa handlowego, z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną (do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki).
*Sejm skierował do dalszych prac w komisji zdrowia trzy projekty ustaw: o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej (zoz) w spółki prawa handlowego, o konsultantach krajowych i wojewódzkich i o uprawnieniach pracowników medycznych. *
Posłowie nie przyjęli wniosku PiS o odrzucenie projektu o zoz-ach złożonego w środę podczas pierwszego czytania.
Projekt, nad którym posłowie debatowali w środę, przedstawiony w styczniu przez minister zdrowia Ewę Kopacz, został złożony w Sejmie jako inicjatywa poselska.
Projekt stwarza możliwość przekształcana zoz-ów w spółki prawa handlowego, z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną (do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki). W przypadku zakładów należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, po przekształceniu 51 proc. kapitału zakładowego należy się właśnie tym podmiotom. W przypadku uczelni medycznej - 75 proc. należy się jej organowi założycielskiemu.
Warunki przekształcenia to m.in. kapitał zakładowy spółki - szpitala w wysokości co najmniej 5 mln zł oraz odpowiedzialność organu założycielskiego spółki za jej długi. Projekt zawiera zapisy mówiące o odpowiedzialności zoz-ów za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych i nakłada na placówki obowiązek ubezpieczenia się od takich przypadków.
Zgodnie z projektem, 6 miesięcy od dnia przekształcenia w spółkę pracownikom wygasają umowy o pracę. Jeśli nie zostanie z nimi zawarta nowa umowa, mają prawo do odprawy. Pierwszy zarząd spółki powołuje się jedynie na rok i kieruje nim, jeśli się zgodzi, dotychczasowy kierownik placówki. W projekcie jest też zapis mówiący, że spółką może kierować tzw. zarządca - powołany albo na wniosek podmiotu, który utworzył zakład, albo na wniosek co najmniej połowy pracowników, za zgodą założycieli spółki.
Podstawy gospodarki zoz-u to plan finansowy i założenie, że ujemny wynik finansowy placówki pokrywa jej organ założycielski. W takiej sytuacji założyciel może też zdecydować o zmianie formy zakładu lub jego likwidacji.
Sejm skierował do dalszych prac w komisji zdrowia także projekt ustawy o konsultantach krajowych i wojewódzkich, który reguluje zasady ich powoływania i odwoływania oraz zadania, które mają wykonywać.
Konsultantów krajowych ma powoływać minister zdrowia spośród specjalistów z dziedzin m.in. medycyny i farmacji. Kandydatury będą przedstawiane do zaopiniowania przez samorządy zawodów medycznych oraz przez radę naukową przy resorcie zdrowia. Konsultantów wojewódzkich ma powoływać i odwoływać wojewoda w porozumieniu z ministrem.
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, który został zgłoszony podczas środowej debaty.
Do komisji zdrowia trafił też projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników medycznych. Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych projektów, posłowie nie przyjęli zgłoszonego w środę wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Projekt zawiera m.in. propozycję wydłużenia czasu pracy osób zatrudnionych w zoz-ach z 5 godzin na dobę do 7 godzin i 35 minut na dobę w pięciodniowym tygodniu pracy.
Natomiast maksymalna długość czasu pracy obejmującego także dyżur medyczny wynosiłaby 24 godziny. Według projektu, w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11-godzinnego odpoczynku dobowego, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze.
Projekt ustawy daje też możliwość przekroczenia limitu 150 godzin nadliczbowych rocznie (określonego prawem pracy) w szczególnych sytuacjach.
Przewiduje również wprowadzenie wydłużonej ponad 48 godzin maksymalnej tygodniowej normy czasu pracy dla lekarzy stażystów oraz lekarzy odbywających specjalizację.