Trwa ładowanie...
referencje
12-06-2014 11:52

Czy referencje mają sens? Co myślą o nich pracodawcy?

28 proc. kandydatów uważa, że referencje są kompletnie zbędne, a tylko 43 proc. zdecydowałaby się na przekazanie kontaktu do byłego pracodawcy firmie, do której kandyduje. A jak na referencje patrzą pracodawcy?

Czy referencje mają sens? Co myślą o nich pracodawcy?Źródło: © Robert Kneschke - Fotolia.com
d2zz2m6
d2zz2m6

28 proc. kandydatów uważa, że referencje są kompletnie zbędne, a tylko 43 proc. osób zdecydowałoby się na przekazanie kontaktu do byłego pracodawcy. A jak na referencje patrzą pracodawcy?

Z badania przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl wynika, że najczęściej spotykaną formą referencji są pisemne opinie uzyskiwane z poprzedniego miejsca pracy, najczęściej od przełożonego lub działu HR. Przynoszą je ze sobą kandydaci na spotkania rekrutacyjne lub przesyłają jako załączniki do aplikacji.

- Z naszych doświadczeń wynika, że tego typu referencje na pewno wartość mają - pozwalają na uzyskanie ogólnego obrazu funkcjonowania kandydata w poprzedniej firmie. Niemniej jednak traktuje się je z dużą ostrożnością. Wiadomo przecież, że niekiedy takie opinie kandydaci piszą sobie sami, dając je jedynie do podpisu przełożonym. Poza tym bywa też i tak, że opinie są bardzo zachowawcze i nie wnoszą żadnych konkretów - wyjaśnia prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

Praca za referencje

Obniżenie wartości pisemnych referencji przyniosły na pewno liczne staże i praktyki realizowane w ciągu ostatnich lat przez wiele firm. Po ich zakończeniu może pojawić się problem - jeśli kandydat się nie sprawdził a miał obiecane referencje, to co w nich wpisać? Prawda nie pomoże kandydatowi w zdobyciu pracy, ale też nie wypada ich nie wystawić. W takiej sytuacji firmy często wpisują ogólniki i mało znaczące informacje, tak by nie urazić kandydata a jednocześnie nie wystawiać pochlebnej opinii kiepskiemu pracownikowi. Pracodawca, który następnie takie referencje czyta, albo uznaje je za mało istotne lub wiarygodne, albo i tak chce je potwierdzić poprzez bezpośrednią rozmowę z przełożonym kandydata.

- Tego typu praktyki obniżyły wartość pisemnych referencji w procesie rekrutacji. Osoby zajmujące się rekrutacją nauczyły się też czytać między wierszami. Jeśli pracodawca nie napisał żadnych konkretów, a za to umieścił w referencjach informację, że kandydat "dobrze sobie radził" i był "osobą sympatyczną i dobrze radzącą sobie w pracy w zespole", to można podejrzewać, że tak naprawdę kandydat się w pracy nie wyróżnił - dodaje Krzysztof Kirejczyk.

d2zz2m6

Referencje w rekrutacji - ważne czy nie?

Czy firmy korzystają z referencji w trakcie rekrutacji? A co za tym idzie, czy warto by kandydaci o takie referencje się starali? Okazuje się, że zależy to od polityki firmy - są miejsca, w których weryfikacja prawdomówności kandydata oraz uzyskanie informacji na temat tego, jak sobie radził w poprzednich pracach jest ważna, a są i takie, w których nie zwraca się uwagi na tę metodę selekcji.

Tam jednak, gdzie referencje nie są aż tak istotne, duży nacisk położony jest na dokładny proces rekrutacji. Z kolei firmy korzystające z nich, nie zawsze ograniczają się jedynie do przedstawionych przez kandydatów opinii. Wynika to z tego, że często nie budzą one zaufania.

- Zdarza nam się kontaktować z byłymi pracodawcami kandydatów, w celu weryfikacji referencji. Dla nas taki kontakt to przede wszystkim sposób na sprawdzenie wiarygodności CV i referencji, które często są laurkami, z których niewiele wynika. Bezpośrednia rozmowa pozwala na zdobycie bardziej konkretnych informacji na temat zalet i wad kandydata - mówi Mateusz Walaszczyk z firmy szkoleniowej MindLab.

Nie zawsze również referencje oznaczają kontakt z byłym szefem. Niekiedy ważna jest opinia współpracowników, podwładnych lub klientów kandydata.

d2zz2m6

- W Axper Finance dużą wagę przywiązujemy do referencji. Znacznie ważniejsze są dla nas rekomendacje doradców finansowych, które otrzymują oni od swoich klientów. Oczywiście, bywa i tak, że kontaktujemy się z byłymi pracodawcami naszych potencjalnych współpracowników - zawsze za zgodą kandydata - mówi Małgorzata Rys, prezes Axper Finance.

Czy zatem starać się o referencje?

Na pewno warto zdawać sobie sprawę z tego, że w obecnych czasach weryfikacja opinii o pracowniku jest dla pracodawców czy rekruterów dość łatwa. Kandydat podaje w CV nazwę firmy w jakiej pracował.

Dla firmy błędna decyzja rekrutacyjna to ogromy koszt, dlatego coraz więcej szefów decyduje się sprawdzanie referencji. Nierzadko opinię o kandydacie uzyskuje się jeszcze przed zaproszeniem go na spotkanie rekrutacyjne. Prawnie, nie ma ku temu przeciwwskazań.

d2zz2m6

- Weryfikacja danych zawartych przez kandydata w CV jest - pod względem prawnym - możliwa. Pracodawca może zarówno zapytać listownie - oficjalną drogą, jak i po prostu zadzwonić do byłego pracodawcy. Udzielający referencji, były pracodawca może odnieść się do wszystkich obszarów pracy zawodowej pracownika, o ile nie narusza jego prawa do prywatności i nie ujawnia jego danych osobowych - wyjaśnia adwokat Wojciech Krawiec z Kancelarii Adwokackiej Lassota i Partnerzy.

jk/ AK/WP.PL

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6