Czy Rosja zostanie pokonana ekonomicznie?

W Rosji rozpoczynają się kłopoty budżetowe. Problemem jest bardzo silne zaparcie gospodarki w taniejących surowcach. Dalsze spadki cen ropy mogą zagrozić stabilności budżetu. Rynki walutowe czekają na jutrzejszą konferencję Janet Yellen w prawie dalszego nastawienia FED w sprawie stóp procentowych i QE3.

Czy Rosja zostanie pokonana ekonomicznie?
Źródło zdjęć: © AFP | Filippo Monteforte

16.09.2014 | aktual.: 16.09.2014 11:18

Wiele mówi się w kontekście sytuacji na Wschodzie o kondycji Ukrainy. Warto natomiast zwrócić uwagę na Rosję. Kraj ten oprócz sankcji międzynarodowych pada ofiarą ucieczki kapitału. Obecnie budżet tego kraju cierpi na spadających cenach ropy naftowej. Cena tego surowca spadła od początku konfliktu o około 10 dolarów za baryłkę z okolic 105-110 USD na 95-100 USD. W tym momencie spadające wpływy z handlu ropą budżet rosyjski równoważy, sprzedając nadwyżki rekordowo drogiego dolara. Jak widać ucieczka kapitału z Rosji, ma swoje dobre strony. Gdyby nie wycofywanie się zachodniego kapitału i utrata wartości rubla o ⅙ w ciągu roku, kraj ten borykałby się teraz z poważnymi problemami.

Nie jest jednak wcale różowo, gdyż zdaniem specjalistów budżet rosyjski straci płynność niewiele poniżej 90 USD za baryłkę. Niewykluczone zatem, że amerykanie rozpoczną naciski na zwiększenie wydobycia oraz uruchomią swoje rezerwy ropy, jak już wielokrotnie w takich sytuacjach robili. Jak na to zareaguje złotówka? Wbrew pozorom gospodarcze uderzenie w Rosję może się nam odbić czkawką. Uspokajanie sytuacji na Wschodzie z pewnością wzmocni złotego. Z drugiej strony wywołanie kryzysu w Rosji spowoduje, że ze względu na powiązania gospodarek nam również się dostanie. Zatem nie można tutaj jednoznacznie przewidywać wpływu na rynek walutowy.

Rynki walutowe czekają na jutrzejsze przemówienie Janet Yellen. Odbędzie się ono o 20:30, zatem już po końcu handlu w Europie. Głównym tematem interesującym inwestorów jest nastawienie do programu QE3 oraz stóp procentowych. Gdyby kontynuowana była polityka niskich stóp procentowych a w przypadku programu luzowania ilościowego nie padłyby konkretne deklaracje, inwestorzy najprawdopodobniej wykorzystaliby taką okazję do realizacji zysków na EUR/USD. Ten scenariusz jest bardzo korzystny dla złotego. Inna sytuacja ma oczywiście miejsce w odwrotnym przypadku. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z kontynuacją redukcji QE3 i zapowiedziami wzrostu stóp szybciej niż oczekiwano, z pewnością odbije się to negatywnie na złotówce.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - inflacja konsumencka,

14:00 - Polska - inflacja bazowa,

22:30 - USA - zmiana zapasów paliw.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 16.06.2014 do 16.09.2014

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem jest poziom 4,1800, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 16.06.2014 do 16.09.2014

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050 czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie trendu wzrostowego na 3,4650, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 16.06.2014 do 16.09.2014

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest poziom 3,2800 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2000, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 16.06.2014 do 16.09.2014

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 5,3300. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)