Czy skorzystałbyś z internetowej porady psychologa? - zobacz wyniki ankiety
Zapytaliśmy naszych internautów, czy skorzystaliby z takich usług. Sprawdź co o tym sądzą!
Zapytaliśmy naszych internautów, czy skorzystaliby z takich usług. Jak się okazało, 52 proc. osób biorących udział w głosowaniu twierdzi, że dzięki internetowej poradzie, można się lepiej otworzyć.
Natomiast 48 proc. uważa, że osobista wizyta jest bardziej skuteczna, gdyż psycholog może poznać nasz charakter i lepiej zdefiniować trapiący nas problem.
W głosowaniu wzięło udział 4975 internautów.
Sondaż został przeprowadzony przez serwis Praca.wp.pl między 4 a 12 stycznia 2010 roku.
Jeden e-mail od psychologa, kosztuje w granicach 20-30 zł. Rozmowa przez komunikatory internetowe typu GG lub Skype: 40-60 zł. A do tego jeszcze SMS-owe kursy wsparcia i wideokonferencje. Odpłatne są również testy osobowości, tłumaczenie snów czy internetowe kursy rozwoju.
Ceny za usługi są niższe w porównaniu z tradycyjną wizytą w gabinecie psychologa. Nie zawsze jednak kończy się na jednym e-mailu lub rozmowie online.
- Wierzymy, że psychologowie, którzy świadczą usługi online, szanują zasady kodeksu etycznego tego zawodu, ale nie mamy tej pewności, mówi Beata Trojan z krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jej zdaniem, udzielanie porad online może być wykorzystywane czasem jako sposób na dorobienie sobie przez świeżo upieczonych absolwentów psychologii.
- Mnóstwo osób kończy takie studia, a ofert pracy w realnym świecie niestety jest niewiele. Internet daje możliwość uprawiania zawodu początkującemu psychologowi, tłumaczy Trojan i podkreśla, że właśnie między innymi ze względu na młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy, należałoby wypracować standardy udzielania pomocy psychologicznej na odległość, czyli za pośrednictwem internetu.