Trwa ładowanie...

Czym się kierować przy wyborze (darmowego) konta osobistego?

Oferta rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych na rynku bankowym jest imponująca. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów, które decydują o korzyściach płynących z posiadania konta w danym banku.

Czym się kierować przy wyborze (darmowego) konta osobistego?Źródło: Fotolia
d4bk96m
d4bk96m

Reklamy często kuszą nas ofertami prowadzenia konta za 0 zł. Powinniśmy jednak sprawdzić, czy taka opcja nie wiąże się z koniecznością spełnienia przez posiadacza rachunku dodatkowych wymogów.

Darmowe konto — prawda czy mit?

Wiele banków oferujących darmowe konta osobiste uzależnia zwolnienie klienta od opłat od spełnienia przez niego określonych warunków. Zwykle jest to zasilanie stałymi wpływami w wysokości np. 1 000 zł miesięcznie, tak jak ma to miejsce w BOŚ lub BZ WBK. Bank Citi Handlowy z kolei pobiera opłatę 20 zł, jeżeli na rachunek klienta nie wpłynie co najmniej 5000 zł. W Getin Banku rachunek nie będzie obciążony miesięczną opłatą pod warunkiem że wpłynie na niego 100 zł i dokonamy kartą debetową transakcji na co najmniej 400 zł. Rzeczywiste darmowe konto bez opłat za jego prowadzenie oferują między innymi ING Bank Śląski, mBank, a także SK bank (Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa). W przypadku tego ostatniego, jeśli chodzi o Plan Internetowy, nie zapłacimy ani grosza, jeśli aktywujemy kartę, a trudno przecież sobie wyobrazić posiadanie konta bez karty płatniczej.

Opłaty za wydanie i użytkowanie karty

Za wydanie i użytkowanie karty banki najczęściej pobierają opłaty. Ich rozpiętość jest naprawdę znaczna. I tak w Alior Banku opłata ta wynosi 10 zł (lub 6 zł, jeżeli rachunek prowadzony w tym banku jest głównym rachunkiem klienta), w BGŻ karta zwolniona jest z opłat w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych w wysokości co najmniej 300 zł, w BZ WBK opłata miesięczna wynosi 5 zł, a w Getin Banku – 3,99 zł (źródło: http://www.money.pl/banki/konta-internetowe/porownanie-kont-internetowych/oplaty/). Natomiast SK bank nie nalicza opłat za użytkowanie karty pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie.

Dodatkowo klienci są objęci polisą „Bezpieczna karta”, która zabezpiecza ich przed konsekwencjami m.in.:
– kradzieży gotówki wypłaconej z bankomatu (do kwoty 3000 zł),
– wypłaty lub transakcji bezgotówkowej dokonanej przez osobę nieuprawnioną (do kwoty 150 euro),
– płatności za zakupy przez osobę nieuprawnioną (do kwoty 1000 zł).

Ciekawostką jest, że SK bank jest pierwszym w Polsce bankiem spółdzielczym, który stał się członkiem organizacji MasterCard i jest uprawniony do wydawania własnych kart płatniczych. Dodatkowe informacje na temat korzyści płynących z posiadania konta osobistego w SK banku można uzyskać na stronie: skbank.pl/pl/oferty/dla_ciebie/konto_osobiste_ror.

d4bk96m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bk96m