Dalszy ciąg spadków na Wall Street, Nasdaq kończy na plusie
Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg spadków wywołanych obawami o szanse na ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Co prawda druga część sesji stała pod znakiem poprawy nastrojów, ale jedynie indeks Nasdaq w końcówce notowań odrobił całość strat i zakończył dzień na minimalnym plusie.
20.08.2010 | aktual.: 21.08.2010 10:49
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,56 proc. do 10.213,62 pkt.
Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,04 proc., do 2.179,76 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 0,37 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.071,69 pkt.
W piątek nie były publikowane żadne istotne dane makroekonomiczne. Dlatego inwestorzy w dalszym ciągu analizowali rozczarowujące informacje z czwartku, powszechnie odebrane jako sygnał, że szanse na szybkie ożywienie w gospodarce są coraz mniejsze.
W tej sytuacji inwestorzy nie widzą powodów do kupowania akcji.
W piątek spadki cen kontynuowane były również na giełdach surowcowych. Z powodu obaw o stan światowej gospodarki taniały m.in. ropa naftowa i miedź. W efekcie akcje koncernów paliwowych oraz firm surowcowych należały do najsłabszych na Wall Street. Na wartości traciły m.in. Chevron Corp i ConocoPhillips.
Spadały akcje Della, chociaż firma pokazała lepszy od oczekiwań zysk netto w drugim kwartale, głównie dzięki temu, że wzrosły wydatki firm na informatykę. Inwestorzy z niepokojem przyjęli jednak informację, że sprzedaż komputerów dla użytku osobistego rok do roku nie wzrosła. Dla analityków to kolejny sygnał, że konsumenci nie są chętni do kupowania nowych produktów.
Spadały akcje Hewlett-Packard, którego ostateczne kwartalne wyniki były zgodne z wcześniej przedstawionymi wynikami wstępnymi. W przeciwieństwie do Della, Hewlett-Packard zanotował wzrost sprzedaży komputerów osobistych.
Ponad 5 proc. zniżkowały papiery Research in Motion, gdyż analitycy Morgan Stanley obniżyli dla nich rekomendację do "niedoważaj" z "przeważaj" i obniżyli cenę docelową akcji tej spółki do 47 USD z 95 USD wcześniej.
Lekko zwyżkowały akcje Ann Taylor po zapowiedzi, że spółka zwiększy program wykupu akcji własnych. Dodatkowo firma pokazała dobre wyniki kwartalne.
Dzięki zapowiedzi skupowania z rynku własnych akcji drożały papiery również sieci domów towarowych Nordstrom.
Po spadku przychodów w drugim kwartale mocno zniżkowały akcje sieci odzieżowej Gap. Z powodu słabych wyników zniżkowały też papiery Aeropostale's.
Z kolei ponad 10 proc. drożały akcje Intuit's, gdyż strata kwartalna firmy okazała się niższa od przewidywań analityków. Mocno w górę szły też notowania Salesforce.com. Powodem też były lepsze od konsensusu wyniki finansowe.