Trwa ładowanie...
d2iz0k5

Dane GUS o zbiorach zbóż zawyżone o 4 mln t. - KFPZ

24.09.Warszawa (PAP) - Zdaniem Rafała Mładanowicza, prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż, dane GUS o zbiorach zbóż są zawyżone o ok. 4 mln t., a tegoroczne zbiory nie...

Share
d2iz0k5

24.09.Warszawa (PAP) - Zdaniem Rafała Mładanowicza, prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż, dane GUS o zbiorach zbóż są zawyżone o ok. 4 mln t., a tegoroczne zbiory nie przekroczyły 26 mln t.

"Uważamy, że dane GUS są zawyżone. Według naszych wstępnych wyliczeń tegoroczne zbiory nie przekroczyły 26 mln ton" - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP Mładanowicz.

Z opublikowanych w środę przez GUS szacunków wynika, że zbiory zbóż w 2009 roku ogółem wyniosły ok. 29,7 mln ton, o 7,2 proc. więcej niż w 2008 roku.

d2iz0k5

Mładanowicz powiedział, że KFPZ przygotuje w ciągu kilku dni szczegółowe uzasadnienie dlaczego Federacja nie zgadza się z danymi GUS.

"Prowadzimy własne wyliczenia i ankiety dotyczące plonów, rozpatrujemy bardzo szczegółowo także strukturę zasiewów. Dane o strukturze i wielkości gruntów publikowane przez GUS są zawyżone" - powiedział.

"Połowa producentów zbóż, która jest zrzeszona w KFPZ nie miała styczności z ankieterami GUS. Zdarza się także, że część rolników zawyża swoje zbiory" - dodał.

Zdaniem prezesa KFPZ, zawyżone informacje o plonach mogą wpłynąć na obniżkę cen zboża w tym roku.

"Może to spowodować presję na rolnikach, wywołaną przez instytucje skupujące zboże. Ceny mogą jeszcze spadać" - dodał.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ ana/

d2iz0k5

Podziel się opinią

Share
d2iz0k5
d2iz0k5