Trwa ładowanie...

Dane o inflacji w USA sprzyjają umocnieniu dolara

Jeden dolar chwilę po godzinie 16:00 kosztuje niecałe 3,95 zł - tyle samo co na początku roku. W ciągu tygodnia podrożał o około 5 groszy.

Dane o inflacji w USA sprzyjają umocnieniu dolaraŹródło: WP.PL, fot: windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr
dxbu475
dxbu475

Ceny w USA nie spadły wbrew obawom ekonomistów. Średnio są na tym samym poziomie co przed miesiącem. W skali roku inflacja wyniosła 1,4 proc. Dane te przybliżają nas do podwyżek stóp procentowych.

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych pozostał w styczniu bez zmian - podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. Analitycy spodziewali się odczytu deflacyjnego na poziomie 0,1 proc.

Mocniej od prognoz rosną ceny w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Inflacja wyniosła 1,4 proc. wobec prognozowanych 1,3 proc. Wyłączając najbardziej zmienne elementy składające się na inflację, czyli ceny żywności i energii, zwyżka wyniosłaby 2,2 proc.

Najnowsze dane wskazują, że niskie ceny ropy w coraz mniejszym stopniu działają antyinflacyjnie. To sprzyja szybszemu powrotowi inflacji do celu ustalonego przez amerykański bank centralny. Wynosi on 2 proc. Im bliżej spełnienia celu, tym większa szansa na podwyżki stóp procentowych w USA.

To dobra wiadomość z punktu widzenia dolara. Skrócenie czasu oczekiwania na kolejne podwyżki ze strony Fed, powinna wpłynąć na umocnienie amerykańskiej waluty. W praktyce jednak okazuje się, że w piątek kurs względem euro nie ulega większym zmianom. Z kolei względem złotego nawet lekko się osłabia.

dxbu475

Obserwuj bieżące notowania dolara

Jeden dolar chwilę po godzinie 16:00 kosztuje niecałe 3,95 zł - tyle samo co na początku roku. W ciągu tygodnia podrożał o około 5 groszy.

- Wzrost ceny ropy naftowej rozbudził oczekiwania na przyrost inflacji w USA oraz decyzję o kolejnym podniesieniu stóp przez Fed, co ostatecznie sprzyjało amerykańskiej walucie - komentuje Monika Krzywda, analityk firmy Akcenta, która jednak prognozuje, że w perspektywie kolejnych kilku miesięcy kurs USD/PLN powinien spadać. Być może nawet do 3,33 zł.

dxbu475
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbu475