Dane o PKB w II kw. argumentem za cięciami stóp proc., ale we IX stopy jeszcze bez zmian (opinia)
30.08. Warszawa (PAP) - Dane o wzroście PKB w II kwartale 2012 r. przemawiają za cięciami stóp procentowych, jednak na wrześniowym posiedzeniu RPP jeszcze się wstrzyma z obniżkami...
30.08. Warszawa (PAP) - Dane o wzroście PKB w II kwartale 2012 r. przemawiają za cięciami stóp procentowych, jednak na wrześniowym posiedzeniu RPP jeszcze się wstrzyma z obniżkami stóp i pozostawi je bez zmian - wynika z komentarzy HSBC, Morgan Stanley i Capital Economics do czwartkowych danych o PKB.
"Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu będzie uważnie śledzone. Narastają argumenty przemawiające za złagodzeniem polityki pieniężnej. Kompozycja wzrostu jest prawdopodobnie rozczarowująca dla członków RPP. Inflacja pozostaje jednak na poziomie znacznie przewyższającym cel inflacyjny banku centralnego, co prawdopodobnie nadal powstrzyma obniżkę stóp procentowych we wrześniu, choć komentarze ze strony członków RPP powinny być bardziej gołębie" - napisano w komentarzu HSBC do danych GUS.
"Dynamika wzrostu PKB spada szybciej niż oczekiwano, stanowiąc argument za łagodzeniem polityki pieniężnej, w dodatku do prawdopodobnego niewielkiego poluzowania polityki fiskalnej" - dodano.
Także Morgan Stanley nie spodziewa się, by dane o PKB w II kw. skłoniły RPP do obniżenia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu.
"Dane zwiększają ryzyko złagodzenia polityki pieniężnej w krótkim terminie. (...) Sądzimy, że ton komunikatu po wrześniowym posiedzeniu będzie znacznie łagodniejszy i utoruje drogę do obniżki w IV kw. (prawdopodobnie w październiku lub listopadzie). Spodziewamy się obniżek o 25 pb do końca roku, i o kolejne 75 pb w 2013 r., co sprowadzi główną stopę do 3,75 proc. na koniec cyklu" - napisano w komentarzu Morgan Stanley.
"Z naszych prognoz wynika, że dynamika PKB sięgnie dna w połowie przyszłego roku na poziomie ok. 1,5 proc. rdr. W całym 2013 r. wyniesie ona nieznacznie powyżej 2,0 proc., wobec 2,6 proc. w 2012 r. Dostrzegamy ryzyka od dołu, jednak głównie dla prognozy na 2012 r." - dodano.
Podobnie na wrześniowe posiedzenie RPP zapatrują się ekonomiści Capital Economics.
"Dzisiejsze dane o PKB są rozczarowujące, ale w żadnym razie nie są katastrofą. (...) Po tych danych spekulacje o obniżkach stóp będą narastać. Jednak naszym zdaniem byłoby przedwczesne by oczekiwać, że Polska podąży drogą Węgier i obniży stopy procentowe we wrześniu" - napisano w komentarzu Capital Economics.
"Niemniej jednak dzisiejsze dane zwiększyły prawdopodobieństwo obniżek w październiku, szczególnie, jeśli dane za sierpień okażą się słabe, a inflacja będzie się nadal obniżać" - dodano.
CE podtrzymuje prognozę obniżek stóp procentowych łącznie o 100 pb w perspektywie 12 miesięcy. Na 2012 r. CE prognozuje dynamikę PKB na poziomie 2,0 proc., a na 2013 r. 1,8 proc.
GUS podał w czwartek, że PKB wzrósł w II kwartale 2012 roku o 2,4 proc. wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc.
Rada Polityki Pieniężnej dwudniowe posiedzenie decyzyjne rozpoczyna we wtorek, 4 września. (PAP)
fdu/ ana/