Darmowe studia na Harvardzie i Oxfordzie dla polskich studentów

Już od 2016 r. będzie można za darmowo studiować na prestiżowych uczelniach całego świata. Reporter RMF FM poznał szczegóły projektu, o którym mówiła premier Ewa Kopacz w swoim expose

Darmowe studia na Harvardzie i Oxfordzie dla polskich studentów
Źródło zdjęć: © AFP

.

Na początek oferta będzie dostępna dla 100 najzdolniejszych polskich studentów. - Założenie jest takie, że będą oni wybierani, ale też to muszą być osoby, które nam pokażą, że one się dostały na uczelnie zagraniczne – mówiła na łamach RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Wyboru studentów będzie dokonywać Kapituła, w której skład wejdą przedstawiciele uczelni oraz najbardziej innowacyjnych dziedzin przemysłu.

Z programu będą mogli korzystać dopiero studenci trzeciego roku studiów, którzy wykażą się uzdolnieniami i pracowitością. - Maturzyści, kiedy idą na studia, zmieniają często zdanie, zmieniają zainteresowania, chcą studiować coś innego - komentowała Lena Kolarska-Bobińska.

Lista uczelni, które wezmą udział w programie wygląda imponująco, są na niej m.in. Harvard, Stanford, MIT, Cambridge, Oxford, Imperial College of Science, Technology and Medicine, Federal Institute of Technology.

Ministerstwo na razie nie jest w stanie określić rzeczywistych kosztów projektu i sposobu finansowania. - Rozważamy, czy ma to być forma grantu, czy raczej specjalnego kredytu, który będzie umarzany, jeśli ten absolwent przyjedzie do Polski i będzie pracował – powiedziała minister nauki. - Chcielibyśmy, żeby pracował 5 lat, ale chcemy też dać mu możliwość, żeby odpracował je w ciągu 10 lat, bo nie możemy od razu zakładać, że ta osoba przyjedzie do kraju i od razu znajdzie pracę, od razu się tutaj zadomowi.

JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)