Debata w PAP/Giełdy gazu i infrastruktura a bezpieczeństwo energetyczne

Znaczenie giełd gazu i infrastruktury przesyłowej dla bezpieczeństwa energetycznego będzie głównym tematem debaty, która w środę odbędzie się w PAP. Debata będzie się koncentrować na rekomendacjach przyjętych podczas Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF).

22.07.2014 14:05

Uczestnicy debaty ocenią sytuację na krajowym rynku gazowniczym i możliwości jego rozwoju, jak również dalszej liberalizacji w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Omówią także możliwości integracji rynków Europy Centralnej i Wschodniej oraz regionalnego obrotu surowcem.

PAP organizuje debatę we współpracy z Gdańską Akademią Bankową. Gośćmi specjalnymi debaty będą wicepremier Janusz Piechociński, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki i Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - Maciej Bando.

Debata zatytułowana "Giełdy gazu i infrastruktura przesyłowa jako elementy poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju" będzie nawiązywała do rekomendacji przyjętych podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF), którego PAP był partnerem medialnym.

Uczestnicy kongresu uznali, że "Państwa UE powinny tworzyć wspólny rynek gazu poprzez stopniową integrację kolejnych regionów Europy, z uwzględnieniem regionalnych różnic". Postulowali też, by Komisja Europejska wprowadziła mechanizmy zapewniające nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również niedopuszczenie do wykorzystywania gazu jako narzędzia politycznego szantażu.

W rekomendacjach EKF był także postulat, by Unia Europejska dążyła do wprowadzenia obowiązku sprzedaży części importowanego gazu przez giełdę (tzw. obligo giełdowe), gdyż utworzenie płynnych rynków regionalnych zwiększy ich pozycję negocjacyjną oraz rozwinie regionalne punkty obrotu gazem.

W Polsce, która jest jednym z największych rynków w unii, dopiero od grudnia 2012 r. funkcjonuje giełda gazu, zaś obowiązek obliga giełdowego, czyli sprzedaży znacznej części surowca poprzez giełdę nałożony na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, obowiązuje od 10 miesięcy.

Wśród rekomendowanych przez EKF działań na rzecz wykorzystania systemu giełdowego i tym samym poprawy bezpieczeństwa energetycznego wymienia się także z jednej strony rozwój giełd gazu w krajach Wspólnoty, a z drugiej - inwestycje służące dywersyfikacji dostaw gazu. Tym bardziej, że na rynku gazowym kluczową rolę odgrywa infrastruktura.

W związku z tym uczestnicy debaty w PAP dyskutować będą także o planach rozwoju sieci gazociągowej w Polsce i w naszej części Europy. Ocenią możliwości realizacji najważniejszych dla Unii Europejskich projektów umożliwiających import gazu z kierunków innych niż tradycyjne. W tym zakresie Komisja Europejska za kluczowe inwestycje uznaje rurociąg z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy Południowej (TAP), jak również dokończenie tzw. korytarza gazowego Północ-Południe, czyli sieci połączeń gazociągowych od Świnoujścia po Krk. Stąd nie tylko dla Polski tak istotne jest szybkie dokończenie budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Uczestnicy debaty omówią też nowe kierunki importu gazu do Polski i Europy Centralnej.

Debata ma charakter zamknięty, jej przebieg można będzie śledzić on line w godz. 10-12 na stronie www.pap.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)