Trwa ładowanie...
dutk09o

Debata w PAP o wyzwaniach dla spółek sektora gazowego w Polsce

18.03. Warszawa (PAP) - Wyzwania spółek sektora gazowego w kontekście otwarcia rynku, oczekiwania odbiorców surowca i prognozy cen będą głównymi tematami środowej debaty w PAP...

dutk09o
dutk09o

18.03. Warszawa (PAP) - Wyzwania spółek sektora gazowego w kontekście otwarcia rynku, oczekiwania odbiorców surowca i prognozy cen będą głównymi tematami środowej debaty w PAP "Rozwój rynku gazu w Polsce".

Uczestnicy debaty ocenią sytuację na rynku gazu w Polsce w efekcie postępującej liberalizacji rynku i możliwości dalszego jego rozwoju. Dotychczasowe działania na otwarcie rynku, czyli uruchomienie giełdy gazowej i zmiany w Prawie Energetycznym, nie przyniosły efektów zgodnych z oczekiwaniami.

Lider sektora, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
, nie zdołało bowiem wypełnić w ubiegłym roku nałożonego prawem obowiązku sprzedaży na giełdzie 30 proc. wolumenu gazu. Zamiast ok. 1,4 mld m sześc. spółka sprzedała ok. 200 mln metrów sześc. Mimo, iż PGNiG pełnił rolę animatora rynku giełdowego i zdecydował się na organizację aukcji, to jednak nie zdołał wypełnić obliga giełdowego, nałożonego na spółkę przez znowelizowane Prawo Energetyczne (tzw. Mały Trójpak), które weszło w życie 11 września.

Za jedną z głównych przeszkód przedstawiciele spółki uważają brak wystarczającego zainteresowania po stronie popytowej.

dutk09o

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na początku kwietnia zacznie rozliczać PGNiG z wykonania obliga. Jak przyznał w wywiadzie dla PAP wiceprezes URE Maciej Bando, "regulator oczekuje od spółki, by pokazała plan, który pozwoli realizować obligo gazowe w tym roku".

W tym roku PGNiG ma obowiązek sprzedać poprzez giełdę 40 proc., a od 1 stycznia 2015 roku - 55 proc. oferowanego gazu, czyli odpowiednio ok. 6 oraz 8 mld m sześć.

Realizacja obliga giełdowego będzie jednym z głównych tematów środowej debaty, gdyż transakcje te mają służyć poprawie płynności rynku, a w konsekwencji rozwojowi konkurencji. Według danych za styczeń i luty b.r. na Towarowej Giełdzie Energii obrót gazem wyniósł ponad 57 tys. MWh (w ramach Rynku Dnia Następnego), a średnia cena w ubiegłym miesiącu - 103,2 zł za 1 MWh. Natomiast włącznie z aukcjami wolumen obrotów wyniósł od początku roku 542,3 tys. MWh (na Rynku Terminowym Towarowym). Jednak w lutym odnotowano ponad 30-procentowy spadek.

W dyskusjach o rozwoju rynku jego uczestnicy, a zwłaszcza konkurenci PGNiG, ostrzegają przed barierami, jakie utrudniają im działalność. Sprawa ta również zostanie poruszona podczas debaty.

dutk09o

Otwarcie rynku traktują jako szansę na zakup tańszego surowca największe firmy chemiczne w kraju, które już zawarły umowy na dostawy od konkurentów PGNiG-u. Uczestnicy debaty omówią również warunki i możliwości uwolnienia cen dla odbiorców przemysłowych w kraju. Obecny stopień rozwoju rynku nie daje podstaw - w opinii regulatora - do rezygnacji z zatwierdzania taryf dla przemysłu.

Gościem specjalnym debaty PAP będzie wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wśród uczestników będą też prezesi firm działających na rynku - PGNiG, DUON, Vattenfall jak również Towarowej Giełdy Energii, Zakładów Azotowych Puławy oraz eksperci branży. Konferencja ma charakter zamknięty.

PAP zapewnia relację online w godzinach od 14.00 do 16.00 na stronie internetowej www.pap.pl. (PAP)

ała/ drag/ gma/ ana/

dutk09o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dutk09o