Trwa ładowanie...

Debiuty spółek lepszą inwestycją niż lokaty?

Niedługo na warszawskiej giełdzie zadebiutują Energa i Newag. Później na parkiet ruszą Capital Park i Gorenje. Czy na IPO tych spółek będzie można zarobić?

Debiuty spółek lepszą inwestycją niż lokaty?Źródło: GPW
d19oeh3
d19oeh3

Po spektakularnym debiucie na giełdzie PKP Cargo inwestorzy indywidualni znów zaczęli masowo kupować akcje na rynku pierwotnym - czytamy w "Parkiecie".

- Na obecnym etapie cyklu koniunkturalnego, po dużym wzroście wycen na rynku wtórnym, rynek pierwotny jest atrakcyjna alternatywą. Gros inwestorów indywidualnych bierze udział w ofertach, aby sprzedać akcje w pierwszym tygodniu po pierwszym notowaniu, bo obecnie stopy zwrotu z debiutów są wyższe niż roczne oprocentowanie lokat - wyjaśnia Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji w DM Reiffeisen Banku - Oferty pierwotne mają tę zaletę, że w krótkim czasie umożliwiają inwestorom zaangażowanie większych kwot bez wpływania na kurs - dodaje.

Bardzo duże zainteresowanie towarzyszy debiutowi Energi. Z tego powodu należy się spodziewać dużych redukcji. Wciąż nieznana jest też cena ostateczna, a to od niej zależy jak bardzo atrakcyjna będzie ta oferta.

Z kolei anonimowy zarządzający, z którym rozmawiała gazeta twierdzi, że szczególnym zainteresowaniem cieszy się debiut Newagu, producenta i serwisanta taboru kolejowego. - Mało jest spółek działających w tak perspektywicznej branży - podkreśla. Jego zdaniem jednak wszystkie spółki, których wskaźnik ceny do zysku wyniesie poniżej 20 powinny się sprzedać.

Jak czytamy w "Parkiecie" analitycy nie zapoznali się jeszcze z Gorenje. W przypadku Capital Parku zaś wątpliwości może budzić fakt, że w październiku oferta działającego w podobnej branży Meridiana się nie powiodła.

Zdaniem Kozłowskiego przy bardzo dobrych nastrojach trudno przewidywać, która spółka zadebiutuje najlepiej.

d19oeh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19oeh3