Decyzja NBH umacnia forinta i tworzy presję na RPP
Bank Centralny Węgier (NBH) zdecydował się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych na dzisiejszym posiedzeniu. Po tej decyzji główna stopa spadła do poziomu 11 proc.
Decyzja bank zaskoczyła uczestników rynku, którzy nie tylko oczekiwali pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ale pierwsze obniżki prognozowali dopiero w I kwartale przyszłego roku, zakładając na koniec 2009 roku spadek stóp procentowych na Węgrzech do 8 proc.
Bank Centralny Węgier ostatni raz zmienił poziom stóp procentowych na nadzwyczajnym posiedzeniu 22 października br. Wówczas, chcąc zapobiec gwałtownej wyprzedaży forinta oraz ucieczce kapitałów z Węgier, podwyższył on koszt pieniądza aż o 300 punktów bazowych.
Decyzja NBH sprowokowała zauważalne umocnienie forinta. O godzinie 14:23 kurs USD/HUF testował poziom 204,74, a EUR/HUF 261,92 forinta, wobec odpowiednio 206,52 i 263,87 tuż przed decyzją.
Decyzja węgierskich władz monetarnych tworzy, kolejną po decyzjach czołowych banków centralnych, silną presję na obniżenie stóp procentowych na Radę Polityki Pieniężnej.
Reakcja forinta pokazuje natomiast, że rynek z zadowoleniem przyjmuje wszystkie działania podejmowane przez władze, które prowadzą do złagodzenia wpływu kryzysu kredytowego na gospodarkę. W tym miejscu można nawet się zastanawiać, czy ostatnia słabość polskiej waluty, paradoksalnie nie jest wynikiem braku wiary rynku w zdecydowane obniżki stóp procentowych w Polsce? A więc obaw, że restrykcyjna polityka monetarna odbije się dużą czkawką polskiej gospodarce.
Niezależnie od tego jaka jest odpowiedź na powyższe pytanie, dzisiejsze zachowanie węgierskiej walut skłania do postawienia tezy, że ewentualna obniżka stóp procentowych przez RPP w najbliższą środę (oficjalne prognoz zakładają brak zmian), zwłaszcza jeżeli będzie ona zdecydowana (o 50 punktów bazowych), ma szanse sprowokować silne wzmocnienie złotego.
Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.