Trwa ładowanie...
d1sbhlj

Def. fin. publ. w '11 obniży się o 2-2,5 pkt. proc., w '12 o dalsze 2 pkt. proc. - Kotecki z MF

...

Share
d1sbhlj

dochodzi kolejna wypowiedź wiceministra Koteckiego #

09.02. Warszawa (PAP) - Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku obniży się o 2-2,5 pkt. proc. PKB, a w przyszłym o kolejne 2 pkt. proc. - powiedział w środę wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Najgorsze, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, mamy już za sobą, czyli rok 2010. To, że wynik sektora będzie o cały 1 pkt. proc. wyższy niż zakładaliśmy w programie konwergencji wynika z tego, że wraz ze wzrostem PKB w 2010 r. nie przyszedł wzrost dochodów budżetu państwa. Jeśli chodzi o ten rok, to deficyt sektora obniży się o 2-2,5 pkt. proc., a w 2012 r. będą to kolejne 2 pkt. proc. W ten sposób dość szybko zaczniemy się zbliżać do tej wartości 3 proc. PKB" - powiedział Kotecki na konferencji.

"Jeśli chodzi o dług publiczny, to w tym roku ustabilizuje się on, a od przyszłego roku zmniejszy" - dodał.

d1sbhlj

W Aktualizacji Planu Konwergencji MF zakładało, że deficyt sektora finansów publicznym w 2010 r. wyniesie 6,9 proc. PKB, a obecnie resort podtrzymuje prognozę, że deficyt ukształtował się na poziomie 7,9 proc. PKB. MF spodziewa się, że w 2010 r. dług publiczny wyniósł 53,5 proc. PKB.

Wiceminister finansów podkreślił także, że nie zgadza się z tezą, że konsolidacja finansów publicznych w Polsce przebiega zbyt wolno.

"Skala zacieśnienia fiskalnego rzędu prawie 2,5 pkt proc. rocznie, jaką zakładamy, to nie jest mało jeśli porównamy to ze skalą zacieśnienia w innych krajach o podobnej sytuacji budżetowej czy szerzej sytuacji finansów publicznych. Jeśli chodzi o tegoroczne zacieśnianie fiskalne, to będziemy w europejskiej czołówce jeśli chodzi o jego skalę" - podkreślił Kotecki. (PAP)

bg/ jba/ fdu/ jtt/

d1sbhlj

Podziel się opinią

Share
d1sbhlj
d1sbhlj