Trwa ładowanie...
d3a72ql

Deficyt sektora finansów publicznych w br. nie większy niż 3,5 proc. PKB

Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku powinien wynieść nie więcej niż 3,5 proc. PKB, podobnie w przyszłym roku - poinformował w środę dziennikarzy wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.
Share
Deficyt sektora finansów publicznych w br. nie większy niż 3,5 proc. PKB
Źródło: AFP
d3a72ql

Wyjaśnił, że resort pracuje nad aktualizacją programu konwergencji, zgodnie z którą deficyt sektora finansów publicznych nie powinien przekroczyć 3,5 proc, PKB.

- To będzie potrzebne po to, aby procedura nadmiernego deficytu była zdjętą z Polski w przyszłym roku. Aby tak się stało, to deficyt nie może być wyższy niż 3,5 proc. PKB w przyszłym roku. Uważam, że oba te wyniki są jak najbardziej do osiągnięcia. To są te wyniki, które są dla nas naprawdę ważne - powiedział.

Dodał, że deficyt sektora finansów publicznych liczony nominalnie wyniesie "trochę ponad 50 mld zł". - Nie należy tej liczby w żaden sposób mylić z maksymalnym pułapem deficytu budżetu państwa, który jest zawarty na następne cztery lata w Wieloletnim Planie Finansowym. Tu określamy maksymalny limit deficytu w każdym roku. Tu przypuszczalnie - bo plan jeszcze nie został przyjęty - (...) też maksymalny limit na przyszły rok, tak się składa, będzie w okolicach 50 mld zł - wyjaśnił.

Zdaniem Rostowskiego limit w tej wysokości nie ma większego znaczenia ani dla skali zacieśnienia fiskalnego w Polsce, ani dla wiarygodności finansów publicznych naszego kraju.

d3a72ql

Podziel się opinią

Share
d3a72ql
d3a72ql