Trwa ładowanie...

Delegacja - kiedyś przywilej lub klątwa, dzisiaj normalność. Co przysługuje ci w trakcie wyjazdu służbowego?

Jeszcze niedawno stawała się obiektem żartów, choć kręcono też o niej filmy. Dla niektórych była zmorą (te mordercze podróże drugą klasą pociągami osobowymi), ale dla innych jawiła się jako obiekt pożądania - ”ech, wyrwać się z domu w szeroki świat”. Delegacja, czyli po prostu – wyjazd służbowy. Kiedyś – przywilej lub klątwa, dzisiaj – normalność. A skoro normalność, to warto przypomnieć sobie, co przysługuje nam w trakcie wyjazdu służbowego.

Delegacja - kiedyś przywilej lub klątwa, dzisiaj normalność. Co przysługuje ci w trakcie wyjazdu służbowego?Źródło: East News, fot: Michal Dyjuk/REPORTER
d33wlup
d33wlup

Konstytucją pracownika udającego się w delegację jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 roku. Choć teoretycznie dotyczy ono jedynie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej, to faktycznie stosowane jest też, w mniejszym lub większym zakresie, w innych podmiotach społecznych i gospodarczych.

Wysokość diety nie wzrosła od prawie pięciu lat

Wybierający się w krajową podróż służbową pracownik, poza zwrotem kosztów samej podróży (pociągiem, autobusem lub samochodem), może liczyć na dietę, przeznaczoną na pokrycie kosztów wyżywienia. Wysokość diety pozostaje niezmienna od 4,5 lat i wynosi 30 zł za dobę podróży. Jeśli wyjazd trwa ponad 12 godzin dieta płacona jest w całości. Przy wyjeździe krótszym – trwającym od 8 do 12 godzin – pracodawca wypłaca połowę diety. W przypadku delegacji trwającej mniej niż 8 godzin dieta nie jest wypłacana. Gdy wyjazd służbowy trwa kilka dni za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości; pełna dieta jest także płacona za ostatni dzień delegacji jeżeli trwała ona ponad 8 godzin. W przypadku, gdy trwała ona krócej – przysługuje połowa diety.

Zwrot kosztów noclegu tylko z rachunkiem, gdy go nie ma jest ryczałt

W trakcie wyjazdu służbowego pracownikowi przysługuje także zwrot kosztów noclegu – na podstawie przedstawionych rachunków. Kwota zwrotu nie może być jedna wyższa od 600 zł (dwudziestokrotność stawki diety). Regulacja to dotyczy oczywiście jedynie pracowników samorządowej lub państwowej sfery budżetowej.

Pracownikowi, który nie przedłożył rachunku z hotelu, a któremu nie zapewniono darmowego noclegu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc. diety – 45 zł.

Wyjazdy zagraniczne - co kraj to inna dieta

mapa, europa, kraje Shutterstock.com
mapa, europa, kraje Źródło: Shutterstock.com, fot: Elena11

W przypadku zagranicznego wyjazdu służbowego dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla danego państwa, a określonej w załączniku do rozporządzenia z 29 stycznia 2013 roku. Wyjeżdżając na przykład do Niemiec otrzymujemy dzienna dietę w wysokości 49 euro; za nocleg otrzymamy natomiast150 euro. Zbliżone wysokości diet obowiązują w większości państw zachodnich. Ciekawostką jest, że wyższy niż w RFN ryczałt za nocleg otrzymamy przy wyjeździe do Korei Północnej. Pracownik wyjeżdżający do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (tak brzmi oficjalna nazwa państwa) otrzyma z tego tytułu 170 euro. Do tego doliczyć trzeba też dietę za każdy dzień pobytu – w wysokości 48 euro.

d33wlup

Przy wszystkich wyjazdach zagranicznych, za każdą dobę podróży zagranicznej pracownik otrzymuje dietę w pełnej wysokości. Pełna wysokość diety jest także płacona przy wyjeździe trwającym do 12 godzin. Za niepełną dobę podróży zagranicznej przysługuje: 1/3 diety – do 8 godzin, 1/2 diety – powyżej 8 godzin do 12 godzin.

I na koniec ważna informacja, dieta może być pomniejszona, nawet o 75 proc., w przypadku zapewnienia pracownikowi bezpłatnego całodziennego wyżywienia.

d33wlup
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33wlup