Trwa ładowanie...
d21kzzm
d21kzzm

Deloitte: Sektor budowlany odpowiada za ok. 1/5 PKB i zatrudnienia

Warszawa, 05.04.2016 (ISBnews) - Sektor materiałów budowlanych i sektor usług budowlanych (razem: sektor budowlany) tworzą łącznie - bezpośrednio i pośrednio - ok. 20,3% polskiego PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy, co stanowi 18,7% pracujących w gospodarce, wynika z raportu Deloitte i Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa pt. "Rola sektora produkcji materiałów budowlanych i budownictwa w polskiej gospodarce".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21kzzm

"Łączny oszacowany efekt działalności sektora materiałów budowlanych to co najmniej 3,5% PKB [bezpośrednio 2,2%], czyli w 2014 prawie 60 mld zł. Należy podkreślić, że jest to szacunek zaniżony, gdyż z przyczyn braku szczegółowych danych nie uwzględnia się efektów pośrednich części branż wchodzących w sektor budownictwa" - powiedział członek zarządu Deloitte Consulting Rafał Antczak podczas konferencji prasowej.

Sektor materiałów budowlanych w 2014 r. wygenerował bezpośrednio ok. 344 tysięcy miejsc pracy, czyli 2,5% ogółu pracujących. Pośrednio branża ta przyczyniała się do utworzenia zatrudnienia dla kolejnych 164 tys. osób w sektorach z nią współpracujących. Łącznie, bezpośrednio i pośrednio, sektor materiałów budowlanych tworzy co najmniej 508 tys. miejsc pracy, co stanowi 3,7% ogółu pracujących.

Z kolei wpływ sektora usług budowlanych na gospodarkę jest większy niż produkcji materiałów budowlanych. Firmy budowlane wytwarzają bezpośrednio 7,4% PKB, ale poprzez efekty pośrednie generują dodatkowe 9,3% PKB. Łącznie sektor budowlany przyczynia się do powstawania 288 mld zł wartości dodanej, czyli 16,8% PKB. Branża ta tworzy bezpośrednio 6% z liczby miejsc pracy, a pośrednio łącznie 15% (2,09 mln zatrudnionych), wynika także z raportu.

(ISBnews)

d21kzzm

Podziel się opinią

Share
d21kzzm
d21kzzm