Detaliczne ramię PGF wróciło do rozmów z inwestorami, aby pozyskać finansowanie

30.9.Warszawa (PAP) - Central European Pharmaceutical Distribution, spółka prowadząca działalność detaliczną w Polskiej Grupie Farmaceutycznej, powróciła do rozmów z inwestorami,...

30.9.Warszawa (PAP) - Central European Pharmaceutical Distribution, spółka prowadząca działalność detaliczną w Polskiej Grupie Farmaceutycznej, powróciła do rozmów z inwestorami, aby uplasować prywatną emisję akcji i pozyskać finansowanie na akwizycje w regionie - wynika z informacji PAP.

"CEPD wróciło na rynek, aby pozyskać finansowanie" - powiedziało PAP źródło rynkowe.

Holenderska spółka poinformowała PAP, że formalnie procedura uplasowania prywatnej emisji została przesunięta, a nieformalne, wstępne rozmowy z inwestorami są prowadzone stale.

"Jak już wielokrotnie informowaliśmy, z uwagi na niesprzyjającą sytuację związaną z kryzysem ekonomicznym, akcjonariusze CEPD N.V. kilka miesięcy temu zdecydowali o przesunięciu terminu rozpoczęcia formalnej części procesu private placement do momentu poprawy warunków na rynkach kapitałowych. W ocenie zarządu spółki, obecna sytuacja na rynkach finansowych nie jest sprzyjająca dla firm poszukujących kapitału, co potwierdzają analitycy rynkowi i przedstawiciele banków inwestycyjnych" - powiedział PAP Marcin Piskorski, dyrektor ds. komunikacji i PR CEPD N.V.

"Obserwowane w ostatnich miesiącach na większości giełd odbicie cen akcji nie przekłada się jeszcze na zwiększenie liczby transakcji, w których stroną są fundusze private equity. Transakcje takie, jeżeli w ogóle dochodzą do skutku, mają charakter okazyjny +fire sale+, czyli zakupu aktywów firm znajdujących się w kłopotach finansowych, po bardzo zaniżonych cenach. Tego typu transakcje nie leżą w polu zainteresowania holdingu" - dodał.

Piskorski zaznaczył, że zarząd CEPD cały czas prowadzi spotkania i rozmowy z instytucjami finansowymi, lecz mają one charakter wstępny i informacyjny, a formalna procedura poszukiwania inwestora "zostanie podjęta w najbliższym sprzyjającym momencie".

Zdaniem Tomasza Sokołowskiego, analityka DM BZ WBK, holenderska spółka PGF ma obecnie większe szanse pozyskania finansowania niż pod koniec 2008 roku.

"Aktywność funduszy private equity, do których kierowana jest ta oferta, jak i ogólnie rynek fuzji i przejęć ożyły. Coraz więcej transakcji jest zawieranych, coraz więcej rozmów się toczy. Wydaje mi się, że szanse zrealizowania tego projektu są teraz znacznie większe niż pod koniec ubiegłego roku" - powiedział analityk.

Według wcześniejszych zapowiedzi CEPD w czwartym kwartale 2008 roku miał uplasować prywatną emisję akcji o wartości kilkuset milionów złotych na pierwszy etap akwizycji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Spółka jest zainteresowana przejmowaniem działów detalicznych sprzedaży farmaceutyków, które jednak w większości przypadków są połączone z działalnością hurtową.

PGF ma obecnie 100 proc. akcji zarejestrowanego w Holandii CEPD, do którego trafiły spółki zarządzające aptekami należącymi do grupy PGF. Poza polskimi podmiotami w CEPD są firmy prowadzące działalność na Litwie i kontrolujące 20 proc. rynku detalicznego oraz dwie apteki w Wielkiej Brytanii.

Wcześniej PGF informował, że potencjalne kierunki rozwoju grupy to: Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Słowenia, Chorwacja, Macedonia, Bośnia i Hercegowina oraz Albania.

Ewa Pogodzińska(PAP)

epo/ ana/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkafarmaceutyki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)