Trwa ładowanie...
d3bydld

Deutsche Bank: Prawie 60% Polaków nie myśli o zajęciu się swoimi finansami

Warszawa, 02.02.2016 (ISBnews) - Sześciu na dziesięciu Polaków (59,8%) nie planuje w przyszłym roku żadnych czynności związanych z finansami. To o niemal o 10%. więcej niż przed rokiem, kiedy takich planów nie miało 50,4%. badanych, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Deutsche Banku.

Share
d3bydld

"Zamiar powiększania swoich oszczędności w 2016 deklaruje niespełna 17% badanych (rok wcześniej prawie 20%), odkładanie na emeryturę w ramach planów regularnego oszczędzania 14,5% (rok wcześniej 15,6%)" -czytamy w komunikacie.

W jednostki funduszy inwestycyjnych ma zamiar w przyszłym roku zainwestować 3,4% badanych, a w akcje spółek giełdowych - 2,8%. Ponad 5% respondentów ma w planach w nadchodzącym roku zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, a 2,7% - gotówkowego, podano także.

W tegorocznym badaniu numerem jeden pośród różnego rodzaju aktywów, w jakie planujemy zainwestować swoje środki okazały się tzw. inwestycje alternatywne. Plany z nimi związane zadeklarowało 7,1% ankietowanych.

d3bydld

"To bardzo zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę z jednej strony naszą wysoką awersję do ryzyka - co przejawia się w zdecydowanej preferencji dla najprostszych produktów oszczędnościowych, a z drugiej - wyraźnie ilustrowaną przez nasze badania niską wiedzę na temat inwestycji" - powiedziała dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej Deutsche Banku Monika Szlosek, cytowana w komunikacie.

Dla 40% Polaków, największym marzeniem w sferze materialnej jest posiadanie kapitału, który da im poczucie bezpieczeństwa. To odpowiedź, która była wskazywana najczęściej przez respondentów.

"Nasze tegoroczne badanie pokazuje, że Polaków cechuje duża ostrożność w podejściu do rynków finansowych. Żeby zmienić ten stan rzeczy niezbędne są działania zwiększające wiedzę i zaufanie do rynku kapitałowego i instrumentów inwestycyjnych" - podsumowała Szlosek.

(ISBnews)

d3bydld

Podziel się opinią

Share
d3bydld
d3bydld