Dino ma swój sklep bezobsługowy. Klienci nie wejdą do środka
Dino uruchomiło sklep bezobsługowy Nexto Select. Klienci mogą w nim robić zakupy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, choć nie wejdą do środka. W ten sposób sieć handlowa oszczędza na oświetleniu i sprzątaniu sklepu.
10.07.2024 07:47
Dino oficjalnie nie pochwaliło się startem programu pilotażowego sklepów bezobsługowych. Na razie nie wiadomo, czy sieć handlowa planuje kolejne tego typu punkty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sklep bezobsługowy Dino. Zakupy zrobimy 24/7
Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że Dino uruchomiło sklep bezobsługowy 8 lipca 2024 r. Działa tuż obok jednej z placówek stacjonarnych.
Rozwiązanie Nexto Select jest efektem współpracy spółek z Grupy Mago (MGL i HemiTech) oraz Politechniki Śląskiej.
Mago wskazuje, że sklep bezobsługowy jest otwarty codziennie przez 24 godziny i pozwala na "ekspresowe zakupy o dowolnej porze dnia i nocy, bez kolejek oraz zapewnia wygodny, intuicyjny proces zakupowy".
Sklep jest całkowicie zrobotyzowany. - W związku z tym jest to remedium na problemy na rynku pracy, jak również rozwiązuje zagadnienie sprzedaży w święta, niedziele, dni wolne od pracy - przekonywał Marcin Bajson, członek zarządu spółki MGL z Grupy Mago i dyrektor R&D Grupy Mago.
"Manipulatory działają w ciemności"
Sklep bezobsługowy Dino jest jednak nieco inny niż np. Żabka Nano. - My poszliśmy akurat tą drogą, żeby klienta w ogóle nie wpuszczać do środka - wyjaśnił Michał Pajączek, prezes HemiTech.
Jak dodaje dzięki temu można zaoszczędzić na oświetleniu i sprzątaniu sklepu. - Wewnątrz znajdują się tylko regały z produktami i manipulatory, których zadaniem jest pobranie produktów z półek i podanie ich klientowi. Te manipulatory działają w ciemności - podkreślił.
Pracownicy są potrzebni jedyni do zatowarowania, ponieważ za całym tym rozwiązaniem stoi sieć neuronowa. Umożliwia to m.in. predykcję sprzedaży. - Sklep wysyła informację do magazynu, że należy go zatowarować, zanim dany produkt się skończy, czyli żeby zapewnić maksymalną dostępność wszystkich produktów dla klientów - wskazał Pajączek.
Ile zarabia szef Dino?
Dino to polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych, która powstała w 1999 r. Jej założycielem jest Tomasz Biernacki, który bardzo mocno chroni swoją prywatność. Przedsiębiorca nie ujawnia żadnych informacji na swój temat, a opinia publiczna nawet nie wie, gdzie mieszka.
Jednak ostatnio na jaw wyszły zarobki Biernackiego wynikające z zasiadania w radzie nadzorczej spółki. Miliarder nie otrzymał w 2023 r. z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Podobnie było w roku 2022 i 2021.
Według ostatniego rankingu Wprost "100 najbogatszych Polaków" Biernacki jest najbardziej majętnym człowiekiem w Polsce. Biznesmen znalazł się na czele listy również rok i dwa lata wcześniej. W pierwszej "5" figuruje nieprzerwanie od 2019 r.