Dla nich pracować nie chcemy

Nie chcemy pracować dla Włochów, Hiszpanów, Francuzów i Rosjan. Wolimy Anglików, Niemców i Amerykanów. Ale najbardziej cenimy zatrudnienie w polskich firmach

Dla nich pracować nie chcemy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Nie chcemy pracować dla Włochów, Hiszpanów, Francuzów i Rosjan. Wolimy Anglików, Niemców i Amerykanów. Ale najbardziej cenimy zatrudnienie w polskich firmach.

32 proc. ankietowanych przez firmę badawczą MillwardBrown najbardziej chciałoby pracować w polskich firmach. Mają świadomość, że pensje mogą być w nich niższe, ale doceniają sposób traktowania personelu oraz możliwości rozwoju zawodowego i jakość pakietu socjalnego. Poszukiwani są też pracodawcy z Niemiec (19 proc.), Wielkiej Brytanii (19 proc.) i Stanów Zjednoczonych (14 proc.).

Angielskie firmy – według respondentów –zapewniają najwyższe zarobki i możliwości rozwoju zawodowego. Doceniamy też jakość pakietu socjalnego oraz sposób traktowania pracowników przez angielskich i niemieckich pracodawców. W amerykańskich przedsiębiorstwach spodziewamy się wysokich wynagrodzeń i możliwości rozwoju zawodowego, ale pakiet socjalny oceniamy przeciętnie.

Japończyk lepszy od Włocha

Bardzo złe oceny zebrały natomiast firmy włoskie, hiszpańskie i francuskie. Uważamy, że źle traktują sowich pracowników, oferują nieatrakcyjne wynagrodzenia oraz pakiety socjalne i dodatkowo nie dają możliwości rozwoju zawodowego. Co ciekawe, firmy z tych krajów są mocno obecne na polskim rynku pracy poprzez swoje inwestycje w sektorze bankowym, energetycznym, telekomunikacyjnym i handlowym. Zaskakuje, że firmy z południowej Europy oceniane są gorzej niż pracodawcy japońscy, którzy zawsze postrzegani byli jako trudni we współpracy z powodu wielu różnic kulturowych. Wśród najgorszych pracodawców wymieniane są także firmy rosyjskie, ale obawy oparte są raczej na wyobrażeniu, a nie rzeczywistym doświadczeniu, bo inwestorów z tego kraju jest w Polsce niewielu.

Szef Niemiec? Bardzo proszę

Na pytanie o preferowaną narodowość bezpośredniego przełożonego najwięcej badanych wskazało Polaków (23 proc.), a w dalszej kolejności Anglików i Amerykanów (po 14 proc.). Dobre oceny otrzymali także Niemcy (12 proc.) i Szwedzi (10 proc.). Na końcu znaleźli się Rosjanie (1 proc) oraz przedstawiciele południowej Europy i Japonii – Włosi (2 proc), Hiszpanie (4 proc.), Francuzi i Japończycy (5 proc.). Różnicę w wynikach w zależności od grupy wiekowej wskazują, że najbardziej otwarte na pracę w międzynarodowym środowisku są osoby młode w wieku od 24 do 39 lat, a najmniej osoby po 60. roku życia.

MS/MA

pracownicypracodawcykariera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)