Trwa ładowanie...

Dla opiekunów osób starszych pracy nie zabraknie

Zmiany demograficzne sprawią, że w najbliższych latach zmieni się struktura zatrudnienia. Polacy żyją coraz dłużej i przybywa osób starszych. To zaś oznacza, że będzie ogromne zapotrzebowanie na opiekunów tych osób

Dla opiekunów osób starszych pracy nie zabraknieŹródło: C Alexander Raths - Fotolia.com
d310x7a
d310x7a

- zwraca uwagę dyrektor Małgorzata Sarzalska z departamentu analiz ekonomicznych i prognoz ministerstwa pracy.

Małgorzata Sarzalska jest zdania, że w związku z niżem demograficznym przełomu lat 80 i 90 będzie rodziło się coraz mniej dzieci. To zaś oznacza, że zapotrzebowanie na nauczycieli i wychowawców będzie coraz mniejsze. Wzrośnie zaś zapotrzebowanie na zawody związane z opieką i pielęgnacją osób starszych. Według prognoz GUS, za 20 lat niemal co czwarty Polak przekroczy 65 rok życia. Obecnie średnia długość życia kobiet wynosi około 81 lat, a mężczyzn 72. Szacuje się, że dzieci urodzone w dzisiejszej Polsce będą dożywać 100 lat.
Anna Kardymowicz z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej podkreśla, że w Polsce czeka nas to samo, co już dzieje się w krajach starej Unii. Przykładem są zwłaszcza Niemcy, gdzie grupa osób wymagających opieki wciąż się powiększa. Tam, gdyby nie narodowość turecka, byłby bardzo duży ujemny przyrost naturalny. Są takie landy, gdzie w szkołach klasy liczą po kilka osób - zwraca uwagę Anna Kardymowicz.

W Polsce osobami starszymi na ogół zajmują się członkowie rodziny. Wynika to z m.in. z naszej kultury i tradycji. To ma się wkrótce zmienić. Obowiązek opieki przejdzie na profesjonalistów. – Przede wszystkim należy uświadamiać osobom zajmującym się swoimi bliskimi, seniorami, że im też należy się odpoczynek, że bez ich sił witalnych, bez ich energii opieka nie będzie miała takiej wartości, jaką powinna mieć, że na ten odpoczynek zasługują – tłumaczyła na łamach Newseria.pl Dorota Machnik, dyrektor departamentu wsparcia operacyjnego w Promedica24.

Obecne zarobki opiekunów i rehabilitantów osób starszych nie są wysokie, wynoszą około 2 tys. zł miesięcznie. Jednak ze względu na ich niedobór na rynku pracy oraz coraz większe zapotrzebowanie na ich usługi, można prognozować, że w krótkim czasie będą rosły. Natomiast stawki oferowane opiekunom za granicą są o wiele bardziej atrakcyjne. Przykładowo w Wielkiej Brytanii, pracując jako osobista opiekunka domowa, można zarobić w granicach 70 funtów dziennie. Taką płacę oferują brytyjskie agencje pośrednictwa pracy. Zarobki pracowników domów opieki zaczynają się od poziomu płacy minimalnej, czyli 6,50 funtów za godzinę. Stawki powyżej 10 funtów są zarezerwowane dla osób z dużym doświadczeniem, odpowiedzialnych za kierowanie małym zespołem. W Niemczech opiekunki, które znają dobrze język i mogą wykazać się referencjami mogą liczyć na 1200-1500 euro.

JK,WP.PL

d310x7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310x7a