Trwa ładowanie...
dtyf7rx

Dla Polski współspalanie optymalne dla ograniczenia emisji CO2

Dla Polski optymalnym sposobem na zmniejszenie emisji CO2 wydaje się współspalanie biomasy z węglem - ocenia amerykański specjalista od czystych technologii węglowych, William Linak. Jego zdaniem przy niskich cenach emisji CO2 inne metody są nieopłacalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla Polski współspalanie optymalne dla ograniczenia emisji CO2
(Thinkstockphotos)
dtyf7rx

Istnieje kilka sposobów na uczynienie spalania węgla "czystszym", jednak przy dzisiejszych europejskich cenach emisji CO2 rzędu kilku euro za tonę, są one nieopłacalne - powiedział Linak PAP. Jeżeli uważamy, że biomasa jest neutralna, jeśli chodzi o emisję, to w przypadku Polski jej używanie wydaje się krokiem we właściwym kierunku - dodał.

Linak podkreślił, że technologia współspalania nie jest prosta do opanowania i np. w USA nie jest rozpowszechniona. Natomiast - ocenił - wygląda na to, że Polska pokonała bariery technologiczne w jej stosowaniu.

Według niego współspalanie można jeszcze bardziej usprawnić, np. poprzez proces tzw. toryfikacji biomasy, który jego zdaniem jest jedną z najbardziej obiecujących technologii. Polega on na termicznej obróbce biomasy, której efektem jest produkt przypominający węgiel drzewny, jednorodny, nie zawierający szkodliwych dla kotłów substancji organicznych i wody.

dtyf7rx

W Polsce współspalanie jest obecnie traktowane jako odnawialne źródło energii (OZE). Ze współspalania biomasy z węglem w dużych blokach energetycznych pochodzi dziś ok. połowy naszej "zielonej" energii. Ekolodzy i branża OZE krytykują jednak wspieranie tej metody na takich samych zasadach jak innych rodzajów OZE. Dowodzą m.in., że nie generuje ona żadnego postępu technologicznego w zielonej energetyce. Pewne ograniczenia takiego wsparcia zakłada przyjęty przez rząd projekt nowej ustawy o OZE.

Linak przypomniał, że są sposoby na jeszcze bardziej wydajne spalanie węgla, jak choćby zgazowanie paliwa przed spaleniem (IGCC) czy "oxy-combustion", czyli spalanie w mieszaninie czystego tlenu i wychwyconego ze spalin dwutlenku. W USA przy wsparciu Departamentu Energii powstają pilotażowe elektrownie wykorzystujące te technologie. "Ich opłacalność stopniowo się poprawia, ale ciągle cena emisji CO2 jest tak niska, że ekonomicznego sensu jeszcze nie mają" - mówił ekspert.

Z kolei w Polsce - jak przypomniał - m.in. z powodu braku perspektyw opłacalności Polska Grupa Energetyczna zrezygnowała z projektu CCS (wychwyt i składowanie dwutlenku) w elektrowni w Bełchatowie.

Innym zastosowaniem CO2 w Stanach Zjednoczonych jest procedura EOR (Enhanced Oil Recovery), czyli zatłaczania w złoża w celu wydobycia dodatkowych ilości ropy. Jak wyjaśnił, dwutlenek węgla, wydobywany razem z gazem ziemnym, jest oddzielany, oczyszczany i przesyłany, czasem na bardzo duże odległości na pola naftowe.

dtyf7rx

Jak podkreślił ekspert, cena to 30-40 dol. za tonę, ale na razie rynek ten nie jest zbyt duży. Należy się jednak spodziewać, że wraz z budową instalacji wychwytu CO2, dwutlenek z nich będzie zastępował gaz ze źródeł naturalnych - ocenił. Pierwsza taka instalacja, zbudowana z pomocą Departamentu Energii, działa już w teksańskim Port Arthur, w zakładzie, który metodą reformingu parowego produkuje z metanu i pary wodnej wodór dla pobliskiej rafinerii. CO2 trafia z niej na pola naftowe koło Houston.

dtyf7rx

Podziel się opinią

Share
dtyf7rx
dtyf7rx