Trwa ładowanie...
d1qxfdz

Dług publiczny w relacji do PKB w '12 obniży się wobec '11 - Radziwiłł, MF

Polski rząd zakłada, że począwszy od tego roku deficyt sektora finansów zacznie się obniżać, co już w 2012 roku będzie skutkowało zmniejszeniem długu publicznego w relacji do PKB

Share
d1qxfdz

Polski rząd zakłada, że począwszy od tego roku deficyt sektora finansów zacznie się obniżać, co już w 2012 roku będzie skutkowało zmniejszeniem długu publicznego w relacji do PKB - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

- Polski rząd w swoim scenariuszu zakłada niższy poziom deficytu niż zakłada scanariusz Fitch, z tendencją do obniżania w najbliższych latach. To zaskutkuje także obniżeniem się już w przyszłym roku relacji długu publicznego do PKB - powiedział PAP Radziwiłł.

- Nie ma żadnych powodów do histerycznych reakcji w związku z opublikowanym przez agencję ratingową Fitch raportem odnośnie naszego regionu, który potwierdza dobre postrzeganie naszego kraju i utrzymanie ratingu na dotychczasowym poziomie - dodał.

d1qxfdz

Radziwiłł podkreśla także, że analitycy Fitch podnoszą za każdym razem problem finansów publicznych i ich konsolidacji.

- Zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego podejmujemy działania, reformy mające na celu obniżenie deficytu i obniżenie relacji długu publicznego do PKB - powiedział.

Fitch w ostatnim z raportów podał, że polskie finanse publiczne wykazują się niezrównoważeniem oraz, że potrzeba zmian, aby uniknąć negatywnych niespodzianek, jeśli chodzi o deficyt budżetowy. Edward Parker, szef zespołu zajmującego się rozwijającymi się gospodarkami europejskimi w agencji ratingowej Fitch, wyraził zaniepokojenie tymi tendencjami i powiedział, że Polska może być bardziej postrzegana jak Węgry, niż Czechom, jeśli nie przeprowadzi dostosowania w finansach publicznych.

Bartek Godusławski (PAP)

d1qxfdz

Podziel się opinią

Share
d1qxfdz
d1qxfdz