Trwa ładowanie...

Dłużnikom będzie łatwiej. Rząd szykuje liberalizację upadłości konsumenckiej

Wniosek o ogłoszenie upadłości z szansą na oddłużenie będą mogły złożyć nawet te osoby, które z własnej winy popadły w tarapaty finansowe. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ułatwienie ogłaszania upadłości konsumenckiej.

Dłużnikom będzie łatwiej. Rząd szykuje liberalizację upadłości konsumenckiejŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d360wl0
d360wl0

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", przygotowana przez resort Zbigniewa Ziobry zmiana przepisów to już kolejna liberalizacja zasad upadłości konsumenckiej. Wcześniej podobną zmianę wprowadził rząd Donalda Tuska.

Co się zmieni? Przede wszystkim wniosek o ogłoszenie upadłości będzie mógł złożyć każdy dłużnik, o ile nie prowadzi działalności gospodarczej. Sąd nie będzie już "na dzień dobry" badać przyczyn jego niewypłacalności.

Wideo: ze spirali zadłużenia można się wydostać przez upadłość konsumencką

Dotychczas sąd musiał najpierw sprawdzić, czy w zadłużenie nie popadł z własnej winy lub rażącej niefrasobliwości. Po zmianie przepisów zostanie to ustalone na dalszym etapie postępowania.

d360wl0

Co się stanie, jeśli sąd stwierdzi, że dana osoba zadłużyła się umyślnie lub przez skrajne niedbalstwo? Będzie musiała jedynie dłużej spłacać swoich wierzycieli.

Osobie, która złożyła wniosek o upadłość konsumencką, nie licytuje się całego majątku. Pozostawia się dach nad głową i minimalne środki do życia. To od sądu zależy, w jakim stopniu zadłużenie zostaje umorzone.

Kolejną nowością jest wprowadzenie możliwości zawarcia porozumienia z wierzycielami bez konieczności ogłaszania upadłości konsumenckiej. Jeśli pojawi się szansa na dogadanie się dłużnika z wierzycielami, sąd może wstrzymać postępowanie na 4 miesiące.

Zmiany będą korzystne nie tylko dla dłużników, ale także dla wymiaru sprawiedliwości. Dzięki uproszczeniu procedury, sądy zostaną odciążone.

Coraz więcej Polaków decyduje się na upadłość konsumencką. Jeszcze w 2015 r. było to nieco ponad 2 tys. osób, a w zeszłym roku już przeszło 5,5 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d360wl0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d360wl0