DnB Nord złożył wniosek o upadłość likwidacyjną Techmeksu (opis)
5.10.Warszawa (PAP) - Bank DnB Nord złożył wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Techmex. Zarząd Techmeksu pracuje nad wnioskiem o upadłość z opcją układu - podała spółka w...
05.10.2009 | aktual.: 05.10.2009 14:00
5.10.Warszawa (PAP) - Bank DnB Nord złożył wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Techmex. Zarząd Techmeksu pracuje nad wnioskiem o upadłość z opcją układu - podała spółka w komunikacie.
"(...) Zarząd Spółki Techmex zawiadamia, że w dniu 2 października 2009 powziął informację, że w Sądzie Rejonowym Wydział VI Gospodarczy w Bielsku-Białej został złożony wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Techmex. Spółka nie otrzymała z sądu oficjalnej informacji w tej sprawie. Z informacji, jakimi dysponuje zarząd spółki wniosek został złożony przez Bank DnB NORD" - napisano w komunikacie.
Spółka poinformowała, że sąd wydał postanowienie o otwarciu postępowania i wyznaczeniu tymczasowego nadzorcy sądowego. Zarządzanie majątkiem spółki zostało pozostawione dłużnikowi.
Posiedzenie sądu w sprawie upadłości Techmeksu przewidziane jest na 19 listopada tego roku.
Techmex podał jednocześnie, że jest w trakcie przygotowywania wniosku o upadłość z opcją układową. Negocjuje też z bankami.
"Zarząd spółki informuje również, że trwają negocjacje z bankami, w tym również z przedstawicielami Banku DnB Nord. Intencją zarządu spółki jest porozumienie pozasądowe, co w konsekwencji będzie skutkowało wycofaniem wniosków o upadłość" - podano w komunikacie.
Kilka dni temu Techmex informował, że rozmawia z bankami kredytującymi spółkę i chce czasowego wstrzymania egzekwowania należności wobec spółki przez banki oraz restrukturyzacji zadłużenia z tytułu umów kredytowych.
Na koniec I półrocza 2009 krótkoterminowe zadłużenie spółki wyniosło 167,1 mln zł, z czego 91,26 mln zł stanowiły krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe.
Zarząd Techmeksu zdecydował niedawno o podjęciu działań restrukturyzacyjnych, co miało doprowadzić do poprawy wyniku operacyjnego, zminimalizowania ryzyka kursowego, zmniejszenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz zmniejszenia zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów.
Planowane działania restrukturyzacyjne zakładały m.in.: wyprzedaż aktywów niepracujących, redukcję kosztów osobowych, optymalizację floty samochodów firmowych, zmniejszenie kosztów ogólnego zarządu, obniżenie wydatków telekomunikacyjnych i spedycyjnych oraz rezygnację z wynajmowania części powierzchni biurowej. (PAP)
pel/ gor/