Trwa ładowanie...
d2kv4oo
20-11-2015 13:55

Do 11 stycznia można składać oferty w wartym ok. 700 mln zł przetargu ZUS

Do 11 stycznia 2016 r. firmy mogą składać oferty w wartym ok. 700 mln zł przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS - powiedział PAP członek zarządu Zakładu Radosław Stępień. To prawdopodobnie największy przetarg informatyczny na polskim rynku.

d2kv4oo
d2kv4oo

Przetarg został ogłoszony we wrześniu, a 19 listopada minął termin na złożenie odwołań - złożyło je pięć firm, cztery z nich wycofały je po tym, jak ZUS zmienił część warunków postępowania. Krajowa Izba Odwoławcza, która w Urzędzie Zamówień Publicznych rozpatruje protesty firm, uznała dwa wnioski jednej z firm, które zostały zmienione przez ZUS.

Stępień, nadzorujący w ZUS pion informatyczny i operacji powiedział w piątek PAP, że w postępowaniu przetargowym Zakład wprowadził wszelkie zmiany, które sugerował rynek. "Osiągnęliśmy sukces - mamy pięć poważnie zainteresowanych naszym przetargiem firm" - poinformował. Dodał, że już same odwołania firm były dla niego pozytywnym sygnałem z rynku.

Stępień wyjaśnił, że warunki przetargu sformułowano tak, by więcej firm mogło podjąć się zadania. Do tej pory system przygotowała i utrzymywała firma Asseco, której kontrakt z 2013 r. kończy się w 2017 r. Zaznaczył, że firma, która zostanie wyłoniona w obecnym przetargu, będzie miała rok na naukę systemu i przejęcie zadań. "Tylko tak długa procedura dawała szansę, aby na ten przetarg odezwało się więcej firm i faktycznie stał się on konkurencyjny i interesujący na rynku IT" - ocenił wiceprezes.

Przypomniał, że w poprzednim przetargu prezes Urzędu Zamówień Publicznych zarzucił ZUS-owi formułowanie wymagań niezgodnie z przepisami prawa o zamówieniach. Negatywnie oceniła go również NIK, m.in. za zbyt krótki okres na składanie wniosków. W obecnym przetargu pierwotnie termin składania ofert wynosił 66 dni, a po odwołaniach wydłużył się łącznie do 108 dni od ogłoszenia - wskazał.

d2kv4oo

Przetarg dotyczy utrzymania KSI od 2017 r. przez cztery lata. W kryteriach oceny 60 proc. będzie stanowić cena, 30 proc. jakość, a 10 proc. koncepcja przejęcia zadań. Wadium to 15 mln zł.

Stępień, gdy ZUS ogłaszał przetarg, apelował do dostawców, by wzięli w nim udział, bo Zakładowi zależy na jak największej, realnej konkurencji. "Nie chodzi nam o to, aby obecny wykonawca, czyli Asseco, był na siłę zmieniony. Zależy nam jednak na uzyskaniu jak najwyższej jakości, za najniższą cenę" - mówił wówczas.

Obecnie utrzymaniem systemu na mocy czteroletniej umowy podpisanej w październiku 2013 r. zajmuje się Asseco Poland. Spółka jako jedyna złożyła wniosek o dopuszczenie do przetargu i została zaproszona do złożenia oferty. Wartość zlecenia wyniosła prawie 600 mln zł.

d2kv4oo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kv4oo