Trwa ładowanie...
d1uem3r

Do budżetu obywatelskiego Ciechanowa zgłoszono 50 projektów

Do budżetu obywatelskiego Ciechanowa (Mazowieckie) na 2017 r. mieszkańcy miasta zgłosili 50 projektów. To mniej niż rok wcześniej, gdy pomysłów na inwestycje o charakterze ogólnomiejskim oraz osiedlowym wpłynęło tam w sumie 70.
Share
d1uem3r

Obecna, trzecia z kolei edycja ciechanowskiego budżetu obywatelskiego odbywa się w nowej formule, zgodnie z którą wysokość środków na realizację przedsięwzięć zgłoszonych przez mieszkańców miasta zależeć będzie od frekwencji w głosowaniu.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa Renata Jeziółkowska, do budżetu obywatelskiego na 2017 r. zgłoszono ostatecznie 27 projektów ogólnomiejskich i 23 osiedlowe.

"Są to przedsięwzięcia związane zarówno z rozbudową infrastruktury, jak i zadania o charakterze społecznym" - powiedziała PAP Jeziółkowska. Dodała, iż wszystkie zgłoszone pomysły zostaną zweryfikowane pod względem merytorycznym, a także formalno-prawnym przez specjalnie powołaną komisję. Projekty, które przejdą pomyślnie tę procedurę, zostaną poddane pod głosowanie we wrześniu.

d1uem3r

Jeziółkowska podkreśliła, że w głosowaniu - podobnie, jak przy składaniu projektów - będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończył 16 lat. Głosowanie odbywać się będzie internetowo, a także tradycyjnie w wyznaczonych punktach - jedna z urn udostępniona zostanie w Urzędzie Miasta. Każdy uczestnik będzie mógł oddać dwa głosy, jeden w kategorii projektów ogólnomiejskich i jeden na zadanie osiedlowe.

Kwota budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r., czyli drugiej z kolei jego edycji została obliczona wcześniej jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów i wyniosła ostatecznie niemal 1,6 mln zł. W głosowaniu udział wzięło 15,8 proc. uprawnionych, co oznaczało, że frekwencja była prawie trzy razy wyższa niż rok wcześniej, gdy inaugurowano budżet partycypacyjny.

Jak podkreśliła Jeziółkowska, w obecnej edycji budżetu obywatelskiego na 2017 r., jeżeli frekwencja utrzyma się na poziomie z roku poprzedniego, pula środków będzie sięgała 1,6 mln zł, natomiast w przypadku, gdy frekwencja będzie wyższa, kwota na realizację zadań zostanie odpowiednio zwiększona.

Zgodnie z nowymi założeniami wysokość środków przy ogólnej frekwencji do 10 proc. ma wynieść 0,5 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, przy frekwencji powyżej 10 proc. będzie to 0,75 proc. wykonanych dochodów, powyżej 15 proc. frekwencji - 1 proc., ponad 20 proc. - 1,5 proc., powyżej 30 proc. - 2 proc., a gdyby frekwencja przekroczyła 40 proc. kwota nakładów osiągnie 3 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku.

d1uem3r

Założenia ciechanowskiego budżetu obywatelskiego na 2017 r. w przypadku realizacji jednego zwycięskiego projektu w każdym z 12 tamtejszych osiedli mieszkaniowych pozostają bez zmian - wartość projektu osiedlowego nie może przekroczyć 100 tys. zł. Nie będzie natomiast górnej granicy dla wartości projektu o charakterze ogólnomiejskim, która wcześniej wynosiła 200 tys. zł.

W ramach budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r. z 70 zgłoszonych pomysłów na inwestycje lokalne pod głosowanie, które odbyło się we wrześniu 2015 r., poddano 19 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 40 projektów dla osiedli.

W kategorii ogólnomiejskiej najwięcej głosów otrzymały projekty: utworzenia miejskiego parku rekreacyjnego na ciechanowskim Podzamczu, wspomagania szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży oraz drużyny seniorów, a także odrestaurowania z myślą o dzieciach parku im. Dąbrowskiego. W głosowaniu wybrano też po jednym projekcie dla każdego z 12 ciechanowskich osiedli. Wśród nich znalazły się m.in. nowe miejsca parkingowe i place zabaw dla dzieci.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2015 r. łączna pula środków wyniosła 1 mln zł. Zgłoszono wówczas 22 projekty, a mieszkańcy miasta wybrali do realizacji 12 spośród 18, które przeszły pozytywnie weryfikację. Obowiązywał wówczas podział na projekty o wartości powyżej 50 tys. zł, gdzie łączna pula środków wynosiła 800 tys. zł oraz na projekty warte mniej niż 50 tys. zł, na które przeznaczono w sumie 200 tys. zł.

d1uem3r

Podziel się opinią

Share
d1uem3r
d1uem3r