Trwa ładowanie...

Do końca marca polscy rybacy dostali 1,4 mld zł

1,4 mld zł trafiło na konta rybaków do końca marca br. w ramach unijnego programu "Ryby" na lata 2007-2013. Program realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do końca marca polscy rybacy dostali 1,4 mld złŹródło: AFP, fot: Miguel Riopa
d3s14xg

Unijny program jest podzielony na pięć tzw. osi priorytetowych, Agencja odpowiada za realizację trzech z nich. Budżet całego programu "Ryby" 2007-2013 wynosi ok. 4 mld złotych, z tego ARiMR ma do wydania 2,5 mld zł. Od początku realizacji programu do końca marca zakontraktowane zostało 2 mld zł - poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Na dostosowanie floty rybackiej do zasobów połowowych Morza Bałtyckiego (oś I) przeznaczone jest 770 mln zł. Dotychczas Agencja zawarła umowy na udzielenie pomocy na kwotę 533 mln zł, a wypłaciła 470 mln zł. Najwięcej pieniędzy - ponad 290 mln zł - otrzymali armatorzy statków rybackich i rybacy, którzy zdecydowali się na tymczasowe zaprzestanie połowów.

W ramach osi II Agencja wspiera rozwój akwakultury, rybołówstwa śródlądowego, przetwórstwa, jak również obrót m.in. rybami. Na pomoc w tym zakresie jest do dyspozycji ponad 914 mln zł. Beneficjenci już otrzymali 420 mln zł. Za te pieniądze zrealizowano m.in. 260 inwestycji związanych z hodowlą ryb. Ponadto sfinansowanych zostało 50 przedsięwzięć w ramach rybołówstwa śródlądowego oraz ponad 200 inwestycji w zakresie przetwórstwa i obrotu rybami.

d3s14xg

Pieniądze, które trafiły do zakładów przetwórczych, zostały zainwestowane w najnowocześniejsze technologie produkcyjne i systemy poprawiające warunki sanitarno-higieniczne produkcji. Polskie firmy przerabiają 500 tysięcy ton ryb rocznie, z tego połowa wysyłana jest za granicę.

Na modernizację portów i przystani rybackich, dotacje dla organizacji producenckich, na działania promocyjne oraz współpracę naukową z zakresie rybołówstwa (oś III) jest 887 mln zł.

Do 30 marca 2012 r. ARiMR zawarła umowy o przyznanie pomocy na kwotę ponad 760 mln zł, a wypłaciła blisko 495 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo prawie 390 mln zł, przekazała Agencja na inwestycje w portach rybackich, przystaniach i innych miejscach wyładunku ryb.

Przy pomocy unijnego wsparcia modernizuje się wiele polskich portów i przystani rybackich m.in. w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Kołobrzegu, Władysławowie, Ustce, Darłowie, Kuźnicy, Mechelinkach oraz na Helu. Powstają tam np. nowoczesne nabrzeża, a także magazyny i chłodnie, przebudowywane są drogi wewnętrzne i dojazdowe do portów, co znacznie ułatwia i przyspiesza transport ryb do zakładów przetwórczych.

Ze środków osi III finansowane są również badania nad rozmnażaniem węgorza, miętusa czy okonia w warunkach hodowlanych. Badania prowadzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

d3s14xg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s14xg