Do pierwszej podwyżki stóp NBP może dojść we wrześniu lub październiku - Citi Handlowy (opinia)
04.03. Warszawa (PAP) - W opinii ekonomistów z banku Citi Handlowy do pierwszej podwyżki stóp NBP może dojść już we wrześniu lub październiku. Nie wykluczają oni jednak, że jeśli...
04.03.2014 | aktual.: 04.03.2014 12:23
04.03. Warszawa (PAP) - W opinii ekonomistów z banku Citi Handlowy do pierwszej podwyżki stóp NBP może dojść już we wrześniu lub październiku. Nie wykluczają oni jednak, że jeśli odczyty inflacji okażą się niższe od oczekiwań, pierwsze podwyżki stóp mogą zostać odsunięte na 2015 rok.
"Bank centralny znalazł się w niewątpliwie wyjątkowo komfortowej sytuacji przyspieszającego wzrostu gospodarczego i na razie bardzo niskiej inflacji. Pozwala to RPP utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym poziomie i obserwować napływające dane z gospodarki. Według dotychczasowych sygnałów z Rady, zmiany stóp procentowych mogą nastąpić dopiero pod koniec roku, o ile gospodarka wciąż będzie przyspieszać" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku Citi Handlowy.
"W naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że do pierwszej podwyżki może dojść już we wrześniu lub październiku, a za takim założeniem stoi nasza optymistyczna prognoza PKB. Niewątpliwie jednak wyraźnie niższa niż wcześniej oczekiwano inflacja zmniejsza ryzyko szybkich podwyżek. Naszym zdaniem lepsza ocena perspektyw inflacyjnych (a tym samym perspektyw stóp procentowych) będzie możliwa po publikacji danych o lutowej inflacji oraz zmianie koszyka inflacyjnego, które nastąpią w połowie marca. Gdyby inflacja okazała się niższa niż prognozowane przez nasz 0,8 proc. mogłoby to odsunąć pierwsze podwyżki na 2015 rok" - dodali.
CEL INFLACYJNY 2,5 PROC. CPI MOŻE PRZEKROCZYĆ DOPIERO W 2015
Ekonomiści z banku Citi Handlowy zaznaczają, że zarówno bieżąca, jak i oczekiwana inflacja utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie.
"W styczniu wstępne dane pokazały wskaźnik CPI na poziomie 0,7 proc., a nasze prognozy sugerują, że w lutym nastąpił tylko symboliczny wzrost do 0,8 proc. Presja cenowa pozostaje wciąż niska, ponieważ pomimo stopniowej poprawy, sytuacja na rynku pracy jest daleka od ideału" - napisali.
"Dodatkowo niskie ceny surowców, a także spadek cen żywności (w tym mięsa) powinny utrzymywać CPI na niskim poziomie również w najbliższych miesiącach. Z czasem inflacja powinna stopniowo rosnąć, ale o ile niekorzystne tendencje na rynku żywności nie zostaną odwrócone, trudno będzie wskaźnikowi CPI przekroczyć poziom 2 proc. pod koniec bieżącego roku. Cel inflacyjny mógłby zostać przekroczony dopiero w 2015 roku" - dodali.(PAP)
jba/ asa/