Trwa ładowanie...
d3fxm8q

Do wtorku konsultacje zmian w rozdziale praw do emisji CO2 na 2012 r.

Do 29 listopada można zgłaszać uwagi do przygotowanego w resorcie środowiska zmniejszenia bezpłatnych limitów emisji CO2 na 2012 r. dla firm. Resort środowiska chce jak najszybciej przekazać projekt rządowi, by rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2012 r.

Share
d3fxm8q

W przyszły wtorek skończą się konsultacje społeczne projektu zmian w krajowym planie rozdziału uprawnień do emisji CO2 (KPRU) na lata 2008-12 - podał resort środowiska na stronie internetowej. KPRU określa, ile darmowych praw do emisji otrzymają poszczególne firmy.

Unijny systemu handlu emisjami CO2 pozwala przedsiębiorstwom, które ograniczyły swoją emisję CO2, sprzedać nadwyżkę tych uprawnień na rynku. Te, które wyemitowały za dużo CO2 muszą natomiast dokupić brakujące uprawnienia. System ma zachęcać firmy do inwestycji w ekologię i ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Ze sprzedaży uprawnień do emisji mogą uzyskać dodatkowe środki na modernizację.

Resort środowiska zaproponował korektę emisji jedynie na 2012 r. Zmiana ma dotyczyć wszystkich instalacji i doprowadzić do ustalenia przydziału uprawnień do emisji w 2012 r. na poziomie emisji z 2010 roku - wynika z uzasadnienia projektu. Dla firm, które zmniejszyły emisję w wyniku modernizacji produkcji zmniejszenie będzie mniejsze i powiązane z efektami tych zmian.

Zapisane w obowiązującym planie rozdziału uprawnienia przekraczają faktyczne emisje. Wcześniej firmy obawiały się, że przydziały będą zbyt niskie. Teraz okazało się, że większość firm - głównie w wyniku wywołanego światowym kryzysem spadku produkcji ma znaczne nadwyżki uprawnień.

d3fxm8q

Największe zmiany liczby uprawnień będą dotyczyły branż energetycznej i hutniczej, ponieważ faktyczne emisje były mniejsze, niż ich rzeczywiste emisje w 2010 r.

Korekta to około 1 proc. całkowitego przydziału uprawnień na cały okres od 2008 do 2012 r. Krajowa liczba uprawnień nie zmieni się, a zaoszczędzone w ten sposób prawa do emisji CO2 powiększą krajową pulę rezerwową. Mogą z niej skorzystać te firmy, które otworzyły nową instalację objętą systemem handlu emisjami, czy dokonały zmian w istniejących instalacjach.

Według ekspertów zapotrzebowanie na uprawnienia przekracza obecnie wielkość krajowej rezerwy.

Resort przypomina, że proponowana zmiana nie narusza praw nabytych przez firmy, ponieważ zmniejszeniu ulegnie jedynie liczba uprawnień na przyszły rok. Przyszłoroczne darmowe uprawnienia nie trafiły jeszcze na rachunki firm prowadzących instalacje emitujące dwutlenek węgla.

d3fxm8q

Projekt zmian w rozporządzeniu tworzy też dodatkową rezerwę na nowe projekty wspólnych wdrożeń wynikających z klimatycznego protokołu z Kioto. Protokół pozwala zainwestować w innym kraju w przedsięwzięcia ograniczające emisję CO2 w ramach projektów wspólnych wdrożeń i odliczyć uzyskane w ten sposób ograniczenie emisji CO2 od własnych zobowiązań klimatycznych.

Liczba uprawnień do emisji CO2 rozdzielonych pomiędzy instalacje dla Polski na lata 2008-11 to 803,2 mln ton CO2, a w roku 2012 - 190,95 mln ton. Całkowity roczny limit emisji dla Polski, łącznie z rezerwami, to 208,52 mln ton CO2.

d3fxm8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxm8q
d3fxm8q