Dolar mocny słabością euro
Zgodnie z wczorajszymi oczekiwaniami, na umacnianie się euro względem dolara nie było co liczyć. Problemy zadłużeniowe Grecji ciągle kładą się cieniem na wartość wspólnej europejskiej waluty.
Na awersji inwestorów do ryzyka zyskuje dolar, którego wartość wczoraj była stabilna pomimo ciążących amerykańskiej gospodarce obaw związanych z klifem fiskalnym. Wczoraj US Dollar Index zakończył dzień symbolicznym wzrostem o 0,01%, utrzymując się tuż powyżej wartości 81 pkt.
Podobnie jak US Dollar Index, także indeks BOSSAUSD od połowy września kieruje się delikatnie w górę. Wczoraj przekroczył on poziom 67 pkt. i zbliżył się do technicznego oporu w rejonie 67,11 pkt. Indeks ten znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 7 września.
Chociaż techniczny poziom oporu może być czynnikiem hamującym możliwości wzrostu wartości dolara, to i tak niewykluczone, że amerykańska waluta będzie radzić sobie w najbliższym czasie nieźle ze względu na słabość euro. Nawet jeśli kolejna transza pomocy finansowej dla Grecji będzie już przesądzona, to nie zmienia to faktu, że kraj ten notuje duże opóźnienia we wdrażaniu programów oszczędnościowych, które zaowocowały przesunięciem planów uzyskania nadwyżki budżetowej o dwa lata, do 2016 r. To zaś ma kosztować kolejne 32,6 mld EUR.
Kolejne spotkanie Eurogrupy za tydzień
Na razie opinie na temat najlepszej drogi w kierunku rozwiązania problemów zadłużeniowych Grecji są zróżnicowane, dlatego za tydzień, 20 listopada, ma odbyć się kolejne spotkanie ministrów finansów krajów strefy euro. Jednak już teraz wiadomo, że droga do uzdrowienia finansów Grecji będzie długa i wyboista – agencja Reuters podaje, że wstępny raport Troiki zakłada, że do 2020 r. dług Grecji ma spaść zaledwie do 144% PKB oraz o kolejne 10 pkt. proc. do 2022 r., jeśli obecna polityka gospodarcza tego kraju się nie zmieni.
Dzisiaj prawdopodobnie uwagę przyciągną kwestie krótkoterminowe – jeszcze przed południem mają zostać opublikowane wyniki aukcji 4- i 13-tygodniowych greckich bonów skarbowych, których emisja ma umożliwić Grecji rolowanie długu w najbliższy piątek, 16 listopada. Ze sprzedażą greckiego długu nie powinno być dzisiaj problemu, aczkolwiek nawet dobre informacje nie powinny wesprzeć wartości euro na długo.
Tydzień danych makro z Wielkiej Brytanii
Pod presją podaży względem dolara znajduje się dzisiaj także brytyjski funt. Wartość kursu GBP/USD spadła dzisiaj do najniższego poziomu od 5 września. Tym samym notowania tej pary walutowej kontynuowały spadkową tendencję widoczną na tym rynku od początku listopada.
Obecnie na niekorzyść funta działają informacje z ubiegłego tygodnia, dotyczące przekazania przez BoE przechowywanych przez ten bank środków finansowych do brytyjskiego rządu. W ten sposób władze Wielkiej Brytanii mają zamiar nieco przyhamować proces udzielania przez bank centralny krótkoterminowych pożyczek. Szef BoE, Mervyn King, określił ten ruch „umiarkowanymi luzowaniem polityki pieniężnej”.
Ten tydzień może być ciekawy na rynku funta, bo ma on przynieść sporo danych z brytyjskiej gospodarki. Dzisiaj opublikowane zostaną informacje dotyczące inflacji konsumenckiej i producenckiej w październiku, jutro pojawi się szereg danych z rynku pracy oraz kwartalny raport BoE na temat inflacji, a w czwartek opublikowane zostaną informacje dotyczące październikowej sprzedaży detalicznej. Z pewnością dane te dostarczą informacji o tym, jak brytyjska gospodarka rozpoczęła bieżący kwartał i czy ma on szansę okazać się tak dobry jak III kwartał tego roku. Jeśli dane okażą się niezłe, to mogą one wesprzeć wartość brytyjskiego funta.
Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |