Trwa ładowanie...

Dolar nadal zyskuje - popołudniowy komentarz walutowy

W czasie dzisiejszego handlu obserwowaliśmy spore umocnienie amerykańskiej waluty. Szczególnie mocno było to widoczne na parze EURUSD, która dotarła blisko okrągłego poziomu 1,20, jednak po gorszym od oczekiwań odczycie indeksu ISM dolar zaczął tracić.

Share
Dolar nadal zyskuje - popołudniowy komentarz walutowy
Źródło: AFP
d3s5zb1

Cały indeks spadł do 55,5 pkt. w grudniu z 58,7 pkt. w listopadzie. Pośród najistotniejszych subindeksów w dół mocno poszedł subindeks dla nowych zamówień (-8,7 pkt.) i subindeks produkcji (-5,6 pkt.). Wzrósł zaś subindeks zatrudnienia (+1,9 pkt.) co może dawać nadzieję na kolejny bardzo dobry odczyt zmiany zatrudnienia. Oczywiście dalej mocno w dół spadł sunbindeks cen (-6 pkt.) co jest efektem spadku cen paliw. Amerykańska waluta zyskiwała również w związku ze słabością euro. Europejskiej walucie ciążyły przede wszystkim słowa Mario Draghiego, który w wywiadzie udzielonym jednej z gazet powiedział, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnych poziomach przez dłuższy okres czasu, ale aby europejska gospodarka w pełni powróciła na ścieżkę wzrostu konieczne są reformy strukturalne. Nie odniósł się on zbyt mocno do możliwego skupu obligacji rządowych, który może zostać uruchomiony w obecnym kwartale. Jednak słowa głównego ekonomisty EBC z końcówki 2014 roku sugerują, że bank dosyć mocno rozważa
wprowadzenie kolejnego programu.

Polska waluta w czasie dzisiejszej sesji słabła zarówno w stosunku do dolara jak i do euro. Zmienność na EURPLN w dalszym ciągu jest spora i kurs ponownie znalazł się powyżej 4,30 zł. Ruch wzrostowy na USDPLN wynika przede wszystkim z silnego umocnienia amerykańskiej waluty, co doprowadziło notowania do poziomu 3,58 zł.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

d3s5zb1

Podziel się opinią

Share
d3s5zb1
d3s5zb1