Dolar zyskuje na fali odbicia rentowności obligacji

Kwestia wpływu zachowania się amerykańskiego długu na notowania dolara powraca jak bumerang. W każdym razie część inwestorów traktuje to jako dobry motyw do wytłumaczenia przepływów na rynku. Dzisiaj po południu mamy szereg wystąpień członków FED (w tym Janet Yellen), a o godz. 20:00 publikację zapisków z kwietniowego posiedzenia FED.

Dolar zyskuje na fali odbicia rentowności obligacji
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Kwestia wpływu zachowania się amerykańskiego długu na notowania dolara powraca jak bumerang. W każdym razie część inwestorów traktuje to jako dobry motyw do wytłumaczenia przepływów na rynku. Dzisiaj po południu mamy szereg wystąpień członków FED (w tym Janet Yellen), a o godz. 20:00 publikację zapisków z kwietniowego posiedzenia FED.

Niewykluczone, że część inwestorów zwyczajnie postanowiła pokryć pozycje przed tymi wydarzeniami – w efekcie rentowności dla 5-letnich papierów odbiły do 1,53 proc., a 10-letnich do 2,54 proc. Z punktu widzenia analizy technicznej nie są to jednak jeszcze sygnały do zmiany trendu. Stałoby się tak, gdyby naruszone zostały poziomy oporu 1,56 proc. dla rentowności 5-letnich papierów i 2,56 proc. dla 10-letnich. Teoretycznie jednak do ich osiągnięcia pozostało niewiele miejsca.

Trudno ocenić co pokażą kwietniowe zapiski. Z jednej strony wypowiedź Janet Yellen w Kongresie z początku maja miała raczej „gołębi” charakter. Z drugiej jednak pamiętajmy o tym, że opublikowane w marcu projekcje dla stóp procentowych zakładały więcej niż jedną podwyżkę w 2015 r. Nie należy oczekiwać, że w ciągu miesiąca członkowie FED zmienili zdanie, zwłaszcza, że nie pojawiły się słabsze dane makro, a raczej odwrotnie.

Na wykresie BOSSA USD widać, że możemy ponownie atakować szczyt z ubiegłego tygodnia na 68,18 pkt. Jego złamanie otworzyłoby drogę do testu mocniejszych oporów na 68,40 pkt. Do tego potrzebna byłaby jednak wspomniana zmiana na amerykańskim rynku długu.

Na wykresie EUR/USD widać, że rynek obrał w końcu kierunek na południe. Po południu doszło do wyraźnego wybicia poniżej strefy 1,3677-84. Nie udało się jednak naruszyć minimum z ubiegłego tygodnia na 1,3647. Dopóki do tego nie dojdzie, to nie można być pewnym szybkiego zejścia w okolice 1,3600-1,3620 i utrzyma się ryzyko powrotu w okolice 1,3700-1,3710. Niemniej w średnim terminie rośnie prawdopodobieństwo scenariusza spadku w okolice 1,3540-70 przed posiedzeniem ECB zaplanowanym na 5 czerwca. Ważnymi publikacjami dla EUR/USD będą jutrzejsze wstępne odczyty PMI ze strefy euro, oraz piątkowe dane Ifo.

Ciekawą sytuację mamy na wykresach GBP/USD i USD/JPY. W pierwszym przypadku widać, że rejon 1,6920 może stać się poważniejszym oporem. Niemniej dopóki nie dojdzie do złamania wsparć w rejonie 1,6850-60 to wciąż większe będzie prawdopodobieństwo jego naruszenia.

Z kolei USD/JPY powrócił ponad złamany dzisiaj rano poziom 101,20 i próbuje opuścić górą strefę 101,20-50. Jeżeli to się uda to kolejnym mocnym oporem będzie rejon 101,75. W przypadku par powiązanych z JPY warto jednak zachować większą ostrożność w kontekście niedzielnych wyborów na Ukrainie. Każde informacje zwiększające ryzyko geopolityczne mogą doprowadzić do ponownego umocnienia się jena (zwłaszcza w poniedziałek w nocy, kiedy płynność po weekendzie zazwyczaj bywa niższa).

Marek Rogalski
główny analityk walutowy DM BOŚ _ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do
nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)