Trwa ładowanie...
d1agxne
d1agxne

Dolnośląskie/ Osady z oczyszczalni w Żarowie staną się potrzebnym surowcem

Osady z oczyszczalni ścieków w Żarowie przestaną być wywożone na składowisko. Będą wykorzystywane jako paliwo w ciepłowniach lub nawóz w uprawach leśnych, a odzyskany piasek posłuży jako materiał budowlany.
Share
d1agxne

Jak powiedział PAP prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie Andrzej Kiszecki, będzie to możliwe dzięki modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków. "W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wybudowana suszarnia osadów odwodnionych, a także będą zamontowane i uruchomione urządzenia do odwadniania komunalnych osadów ściekowych. Inwestycja ta rozpocznie się w sierpniu i planowo powinna zakończyć się w ciągu pięciu miesięcy" - dodał.

W żarowskiej oczyszczalni ścieków zostały już wymienione rurociągi oraz płuczki piasku, który jest niesiony ze ściekami. "Dzięki temu uzyskujemy teraz piasek wolny od zarazków i bakterii, który posiada atest Polskiego Zakładu Higieny i jest dopuszczony do celów budowlanych" - wytłumaczył Kiszecki.

W efekcie nowych inwestycji możliwe będzie odzyskiwanie 25 ton piasku rocznie. Natomiast dzięki budowie suszarni ilość osadów zmniejszy się o ponad tysiąc ton w ciągu roku.

d1agxne

Według Kiszeckiego gospodarka osadowa niesie ze sobą duże koszty i problemy organizacyjne związane z koniecznością zagospodarowania osadu. Inwestycja sprawi, że objętość osadu zmniejszy się o 70 proc., a gdy zostanie on wysuszony będzie mógł być spalany razem z paliwem w ciepłowniach.

Całkowita wartość projektu to 3,1 mln zł, z czego 85 proc. stanowi unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na Dolnym Śląsku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko prowadzonych jest 27 projektów obsługiwanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 mln zł.

d1agxne

Podziel się opinią

Share
d1agxne
d1agxne