Trwa ładowanie...
d29zg6j
13-01-2016 13:50

Dolnośląskie/ Ponad 31 mln zł na aktywizację zawodową młodych bezrobotnych

Ponad 31 mln zł na aktywizację zawodową młodych bezrobotnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wyda Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy(DWUP). Pomoc adresowana jest do osób poniżej 30 roku życia.

d29zg6j
d29zg6j

Jak poinformował PAP rzecznik DWUP Stefan Augustyn, realizacją pierwszej części Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) zajmie się na Dolnym Śląsku 24 instytucji.

"W ramach konkursu złożono w sumie 248 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie otrzymają 24 instytucje. To m.in. agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe i dialogu społecznego. Zrealizują projekty warte 31,2 mln zł, a w tym 29,6 mln zł otrzymają w formie unijnego dofinansowania" - dodał Augustyn.

Wicedyrektor DWUP Ewa Grzebieniak poinformowała, że umowy o dofinansowanie będą podpisywane sukcesywnie, a pieniądze będą do wykorzystania do końca marca 2018 r.

"To pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie muszą być zarejestrowani w urzędach pracy. Działaniami w ramach PO WER są objęte osoby, które mają mniej niż 30 lat i nie mają pracy. Dodatkowo nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu" - podkreśliła Grzebieniak.

d29zg6j

Augustyn zaznaczył, że w ramach programu PO WER uczestnicy projektów będą mogli liczyć m. in. na kontynuowanie nauki, staże, praktyki, szkolenia, dopłatę dla pracodawców zatrudniających młodych bezrobotnych, dofinansowanie doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy.

Osoby, które zdecydują się na pracę poza swoim miejscem zamieszkania mogą otrzymać pomoc w postaci np. sfinansowania kosztów dojazdów, albo też pieniędzy na zagospodarowanie w nowym miejscu. W ramach programu PO WER będzie możliwość skorzystania także z bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości ponad 20 tys. zł.

"Działania z młodymi Dolnoślązakami zaczną się przede wszystkim od identyfikacji ich predyspozycji zawodowych oraz analizy pomysłu na nowe zajęcie. Program obejmie również osoby niepełnosprawne" - powiedział Augustyn.

Jak podał DWUP stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku w ostatnim okresie spadła do 8,5 proc., a w skali kraju wynosi 9,6 proc.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) to element realizacji Strategii Europa 2020. W jego ramach realizowane będą ogólnopolskie działania finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. PO WER dotyczy reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia.

d29zg6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zg6j