Trwa ładowanie...
d3bu11p

Dolnośląskie/ Zatwierdzono ponad 21,6 mln euro na współpracę transgraniczną

Rewitalizacja dwóch granicznych parków, modernizacje dróg, budowa tras rowerowych i szlaków turystycznych to niektóre projekty, które otrzymają dofinansowanie w ramach Programu Interreg Polska-Saksonia 2014-20. Zatwierdzono na te zadania ponad 21,6 mln euro.

Share
d3bu11p

Jak poinformowała PAP Katarzyna Patrzałek z biura Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-20, komitet monitorujący zatwierdził projekty na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 21,6 mln euro.

Najwięcej - 3,1 mln euro - otrzymał wspólny projekt miast Zgorzelec i Goerlitz, związany z odbudową jednego z parków znajdujących się po obu stronach Nysy Łużyckiej w tych miastach.

Ponad 1,7 mln euro zostanie przeznaczonych na rewitalizację i promocję leżącego również po obu stronach granicy Parku Mużakowskiego, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Parki uznano za wspólne polsko-saksońskie dziedzictwo natury i kultury. Wsparcie otrzyma również czwarta już odsłona projektu +Przygoda z Nysą+, w ramach którego samorządy z Polski i Niemiec wspólnie promują aktywne spędzanie wolnego czasu na pograniczu. Budowane są trasy rowerowe, szlaki turystyczne" - podkreśliła Patrzałek.

d3bu11p

Prawie 10 mln euro przewidziano na modernizację dróg m.in. drogi wojewódzkiej nr 351 relacji Pieńsk - Jędrzychowice i Pieńsk - Strzelno oraz na projekt nowego mostu przez graniczną rzekę pomiędzy Pieńskiem, a niemiecką miejscowością Deschka.

Ponad 1,6 mln euro przeznaczono na edukację transgraniczną. "Chodzi zarówno o finansowanie nauki języków - niemieckiego w Polsce i polskiego w Saksonii, jak również szkolenia związane z rynkiem pracy w obu krajach" - powiedziała Patrzałek.

Program Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014-2020 realizowany jest po stronie polskiej na terenie podregionu jeleniogórskiego w woj. dolnośląskim oraz powiatu żarskiego w woj. lubuskim, a po stronie niemieckiej - na terenie dwóch powiatów Kraju Związkowego Saksonia - Goerlitz i Bautzen. Budżet programu wynosi 70 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem programu jest pogłębienie współpracy dla przezwyciężania barier rozwojowych na pograniczu polsko-saksońskim.

d3bu11p

Podziel się opinią

Share
d3bu11p
d3bu11p