Trwa ładowanie...
d2cmaio

DomBank sprzedał w III kw. więcej kredytów hipot. niż w II kw. (wywiad)

10.10.Warszawa (PAP) - Należący do Getin Banku DomBank sprzedał w III kwartale kredyty hipoteczne za ponad 1 mld zł, więcej niż w II kwartale. Bank podnosi marże na te kredyty...
Share
d2cmaio

10.10.Warszawa (PAP) - Należący do Getin Banku DomBank sprzedał w III kwartale kredyty hipoteczne za ponad 1 mld zł, więcej niż w II kwartale. Bank podnosi marże na te kredyty jednak podtrzymuje, że w 2008 roku sprzeda ich o około 15 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował PAP prezes DomBanku.

"Sprzedaż w III kwartale była większa niż w II kwartale" - powiedział w piątek Łukasz Bald, prezes DomBanku.

W kwietniu prezes prognozował, że w całym 2008 roku DomBank sprzeda około 15 proc. więcej kredytów niż w 2007 roku.

d2cmaio

"Podtrzymujemy nasz plan. Mamy teraz IV kwartał i widzimy, że jest on możliwy do realizacji" - powiedział Bald.

DomBank zaostrzył ostatnio kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Obecnie pożycza we frankach szwajcarskich do 80 proc. wartości kredytowanej nieruchomości, podczas gdy wcześniej do 110 proc. W przypadku kredytów w złotych limit został ograniczony do 90 proc.

Wraz z tą zmianą bank systematycznie podnosi marże na kredyty we frankach, a planuje zrobić taki ruch także dla złotówek.

"Od sierpnia podnieśliśmy marżę na franku od 100-130 punktów bazowych. Od poniedziałku podnosiły marże także dla złotówek od 100 do 140 punktów bazowych" - powiedział Bald.

d2cmaio

W połowie roku w strukturze walutowej dominowały kredyty we frankach szwajcarskich, które stanowiły około 98 proc. sprzedaży.

Prezes poinformował, że klienci banku w coraz większym stopniu zainteresowani są kredytami w złotówkach.

"We wpływających wnioskach widać ostatnio mocne przesunięcie w kierunku złotówki" - powiedział Bald.

W pierwszym półroczu 2008 roku DomBank udzielił kredytów hipotecznych za ponad 1,64 mld zł, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale sprzedaż kredytów przekroczyła miliard złotych.

W 2007 roku DomBank sprzedał kredyty hipoteczne za 3,1 mld zł.

W połowie 2008 roku około 60 proc. sprzedaży DomBank realizowali pośrednicy kredytowi. Blisko 20 proc. sprzedaży kredytów hipotecznych banku stanowiły kredyty dla Polaków pracujących za granicą.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ gor/

d2cmaio

Podziel się opinią

Share
d2cmaio
d2cmaio