Domy na wsi marzeniem Polaków. W tym regionie najchętniej budujemy

Jednopiętrowy dom na wsi, najlepiej przed 40. rokiem życia i w województwie mazowieckim – to marzenie statystycznego Polaka. Z "Raportu o budowie domów w Polsce" za 2016 rok wynika, że budowę domu w większości finansujemy kredytem, a nasze wydatki przekraczają założony budżet nawet o 25 proc. Z kolei sama budowa zajmuje przeciętnie 22 miesiące.

Domy na wsi marzeniem Polaków. W tym regionie najchętniej budujemy
dchrisoh/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
Mieszko Rozpędowski

09.03.2017 | aktual.: 09.03.2017 14:18

"Raport o budowie domów w Polsce" to druga część raportu Oferteo.pl. Pierwsza część dotyczyła metrażu działek, wielkości domów czy metod jego budowy.

A gdzie najchętniej budujemy? Ankietowani wskazali województwa: mazowieckie – 17 proc., wielkopolskie – 11 proc. oraz małopolskie – 10 proc. Najmniej nowych inwestycji powstało w województwach opolskim i lubuskim – po 1 proc. Taki sam odsetek wskazał na budowę domu poza granicami Polski.

Aż 57 proc. Polaków zdecydowało się w 2016 r. na budowę domu na wsi, to tyle samo co w roku ubiegłym. 19 proc. badanych postanowiło postawić dom w mieście nie większym niż 50 tys. mieszkańców. Zaledwie 9 proc. Polaków wybudowało dom na terenie miasta, którego liczba mieszkańców przekracza pół miliona.

Z mieszkania do własnego domu

Blisko połowa z nas budując dom przeprowadziła się z mieszkania. Co trzecia osoba mieszkała wcześniej z rodzicami. Co właściciele mieszkań zrobią ze swoimi nieruchomościami? Najwięcej bo 40 proc. badanych, zadeklarowało sprzedaż swojej nieruchomości, 30 proc. chce ją wynająć, 15 proc. pozostawi mieszkanie dla siebie, a 12 proc. przytrzyma je i przekaże w przyszłości dzieciom.

W wybudowanych domach mieszkają głównie czteroosobowe rodziny – tak deklaruje 33 proc. ankietowanych Polaków. Rodziny trzyosobowe stanowią 29 proc., a dwuosobowe 25 proc.

Marzenie o budowie domu

Co jest dla nas najważniejszym powodem budowy domu? Realizacja marzeń. Tak wskazuje 24 proc. badanych. Dla 18 proc. Polaków budowa domu jest po prostu bardziej opłacalną inwestycją niż kupno mieszkania. Istotne jest także zwiększenie powierzchni mieszkalnej – wskazuje na to 16 proc. respondentów.

Polacy najchętniej decydują się na budowę domu jeszcze przed 40. rokiem życia. Najwięcej takich osób ma 31-35 lat. Stanowią oni 29 proc. badanych. Osoby, które wybudowały dom w wieku 26-30 lat lub 36-40 lat stanowią równo po 20 proc.
U połowy badanych koszty ostateczne budowy domu były wyższe od prognoz od 11 proc. do 25 proc. Co trzeci Polak zapłacił za budowę domu do 10 proc. więcej niż zakładał.

Przedstawione dane pochodzą z ankiet przeprowadzonych wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.

[

Obraz

Fot. Oferteo.pl ]( # )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)