Trwa ładowanie...

Dopłaty do źródeł ciepła poza węglem. Dzisiaj ważne posiedzenie rządu

16 sierpnia Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy, który dotyczy wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania. Chodzi o dodatki m.in. do gazu LPG, pelletu, oleju opałowego czy drewna kawałkowego. Dopłaty, jak zakłada rządowy projekt, mają sięgnąć kilku tys. złotych.

Rząd 6 sierpnia zajmie się projektem ustawy, wprowadzającej dopłaty nie tylko do węglaRząd 6 sierpnia zajmie się projektem ustawy, wprowadzającej dopłaty nie tylko do węglaŹródło: Materiały WP, fot: Adobe
d1bovf8
d1bovf8

Z porządku obrad rządu wynika, że na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. To rządowa odpowiedź na trudną sytuację na rynku paliw opałowych. Ich cena wciąż rośnie, co wynika z braków na rynku.

W ustawie zostanie zaproponowane wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła. Dotyczyć mają gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest biomasą (pellet drzewny, brykiet drzewny, słoma, drewno kawałkowe, ziarna zbóż) lub skroplonym gazem LPG (propan butan) albo olejem opałowym.

d1bovf8

Dopłaty do źródeł ciepła - tyle ma wynieść pomoc państwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podała na początku sierpnia, że odbiorcy poza systemem (ci, którzy nie korzystają z tzw. ciepła systemowego, czyli dostar­czanego do budyn­ków przez sys­temy miej­skie) otrzymają od 1 tys. zł do 3,9 tys. zł. Ci, którzy korzystają z pelletu - 3 tys. zł; drewna kawałkowego - 1 tys. zł; oleju - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł. Urząd Regulacji Energetyki ma zablokować podwyżki za ciepło systemowe na poziomie 40 proc. To oznacza, że jeszcze wyższych nie będzie.

Co ważne, warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Dodatki wypłacane będą w okresie sezonu grzewczego od początku października 2022 r. do końca kwietnia 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bovf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bovf8